szawica jest problemem higienicznym występującym w populacji ludzkiej na całym świecie od wieków. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym, a także wczesnoszkolnym i wzbudza wiele emocji, szczególnie wśród rodziców. Może wystąpić w każdym środowisku w którym występują skupiska ludzi (przedszkola, szkoły, internaty, szpitale, wojsko, noclegownie itd.).

Objawy wszawicy

Świąd głowy to pierwszy objaw. Drapanie się po głowie szczególnie w okolicy potylicy może świadczyć o obecności pasożytów. Przy dokładnym sprawdzeniu znajduje się maleńkie o długości od pół do sześciu milimetrów owady w jasnym, lekko przejrzystym kolorze poruszające się po skórze głowy oraz jajeczka (tzw. gnidy) usytuowane na nasadach włosów lub na wysokości do około 2-3 cm w zależności od tempa wzrastania włosa. Gnidy są wielkości około 1 mm i są mocno przytwierdzone do włosa.

Fakty i mity o wszawicy

MIT: Wszawica wynika z brudu i braku higieny.

FAKT: Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Paradoksalnie łatwiej „łapie” wszy osoba z czystymi włosami.

MIT: Wszy potrafią skakać i pływać.

FAKT: Pasożyty te poruszają się wyłącznie poprzez pełzanie. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi. dlatego najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

MIT: Osobie dotkniętej wszawicą należy ogolić głowę.

FAKT: Nie należy golić głowy chorego. Powstające przy okazji golenia mikro uszkodzenia skóry głowy mogą stanowić wrota zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych i przedłużenie procesu leczenia. Dostępne na ryku preparaty przy prawidłowym ich zastosowaniu są w pełni skuteczne.

MIT: Wszawica jest wyłącznie problemem estetycznym.

FAKT: Wszawica jest także problemem zdrowotnym. Powoduje wystąpienie swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu mogą ulec wtórnym zakażeniom bakteryjnym.

MIT: Zwierzęta domowe mogą być źródłem.

FAKT: Wesz ludzka nie bytuje na zwierzętach, dlatego nie jest konieczne przeglądanie sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia. Należy jednak pamiętać, że zwierzęta domowe mogą być żywicielem innych groźnych pasożytów.

MIT: Dokładne umycie głowy szamponem pozwoli pozbyć się wszy.

FAKT: Wszy dzięki specjalnym odnóżom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia.

MIT: Wszy mają tylko dzieci.

FAKT: Zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi. Dlatego choroba ta jest szczególnie popularna wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli czy szkół lub wśród skoszarowanych żołnierzy.

Może występować wesz głowowa (na owłosionej części głowy), wesz łonowa (na owłosionej części genitaliów, a nawet na brwiach, rzęsach lub pod pachami) oraz wesz odzieżowa (we szwach ubrań, bielizny lub pościeli).

Rodzicu! Jeśli zauważyłeś wszy lub gnidy u swojego dziecka od razu powiadom przedszkole lub szkołę o problemie.