Przygotowanie szkolnej wyprawki urosło niemalże do rangi sztuki. Ważne jest, aby w wyprawce szkolnej prócz podręczników wyznaczonych poprzez wychowawcę klasy znalazły się odpowiednie przybory, oraz pożywne przekąski, które są niesamowicie pomocne i zdrowe.

Zakupy rozpocznijmy od wyboru odpowiedniego dla malca plecaka lub tornistra, w którym znajdą miejsce wszystkie potrzebne przybory szkolne. Istotne jest, żeby ów plecak był wyjątkowo wygodny. Ze względu na ciężar jakim jest obarczony kręgosłup młodego człowieka w trakcie całej jego edukacji, warto rozważyć kwestię zakupu plecaka z kółkami. Taki zakup może uchronić naszą pociechę od licznych schorzeń kręgosłupa i stawów.

 Dlatego nie warto oszczędzać na tego rodzaju artykułach. Drugim ważnym punktem wyprawki szkolnej powinien być piórnik. Dziecko potrzebuje usztywnionego i pojemnego piórnika. Może być z wieloma przegródkami, najlepiej zapinany na zamek. Dodatkowo nie może zabraknąć długopisów, kredek, flamastrów, farb, pędzelków. Mogą być przydatne różnorodne artykuły plastyczne takie jak bibuła, blok rysunkowy, techniczny, plastelina, modelina , a ponadto klej, nożyczki i kolorowy papier do wycinania.

Co do plecaka?

Niejedna mama zapewne codziennie staje przed dylematem, jaką przekąskę podać dziecku, by była smaczna, zdrowa i łatwa w przygotowaniu. Badania wykazują, że za mało troszczymy się o przekąski, którymi dziecko zaspokaja „mały głód”. Chipsy, batoniki, czekoladki i lizaki – takie produkty można nierzadko znaleźć w tornistrach. Dostarczają one chwilowej energii, ale nic poza tym. Dlatego zmieńmy to dla dobra dziecka. Zielone kanapki, jogurty bez szkodliwych dodatków, sałatki, suszone owoce, warzywa i bakalie to najlepsze pomysły na zdrowe przekąski do szkoły.

Nie zapominajmy również o sposobie pakowania drugiego śniadania. Dobór odpowiednich produktów, które sprawią, iż przygotowane posiłki nie stracą na wartości i będą zapakowane w bezpieczny sposób (np. torebki zatrzaskowe), tak by mogły być przetransportowane w drodze do szkoły nawet przez najmłodsze pociechy, bez dodatkowego miejsca w plecaku jakim jest pojemnik śniadaniowy. Pojemniki (tzw. lunchboxy lub śniadaniówki) owszem są ładne ale należy pamiętać o jednym: wszystko, co pakujemy dziecku do plecaka, waży. Kilka dodatkowych gramów jakie waży plastikowy pojemnik, wydaje się nie stanowić wielkiego obciążenia. Pamiętajmy jednak, że będzie to dodatkowy ciężar. 

Pakujmy z głową

Przed zbliżającym się szałem zakupowym, przemyślmy kilka podstawowych kwestii związanych z wyborem odpowiedniego wyposażenia sprzętu szkolnego oraz przekąsek dla naszego dziecka. Niech najważniejszym przesłaniem będzie zdrowie i zadowolenie naszego dziecka. Pamiętajmy, że kształtowanie postawy oraz odpowiednich nawyków u naszych dzieci, 
zaowocuje w przyszłości ich zadowoleniem oraz pełnią zdrowia.