Rodzice znów staną przed kilkoma dylematami, a na pewno jednym z nich będzie pytania: tornister czy plecak? Co Pan doradziłby w tym temacie?

Przy wyborze odpowiedniego tornistra i/lub plecaka nie możemy postawić tylko na walory estetyczne, tak naprawdę największe znaczenie ma odpowiednie indywidualne dopasowanie danej torby. Tornistry i plecaki powinny być lekkie (normy europejskie mówią o tym by waga tornistra nie przekraczała 1.2-1.4 kg). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na warunki, w których nasze dziecko będzie korzystać z danego tornistra (szkoła, droga do szkoły/domu), czy są one dogodne do prowadzenia na kółkach, gdy zdecydujemy się na taki wybór, pamiętajmy by dobrze dobrać wysokość rączki do wzrostu dziecka (nie może się ono garbić ani pochylać w stronę tornistra) oraz by zmieniało ono rękę którą ciągnie. Jeśli jednak zdecydujemy się na klasyczną wersję noszoną na plecach zwróćmy uwagę na możliwość regulacji szelek, na ich szerokość usztywnienie oraz rozstaw by pasował do pleców dziecka. Tył plecaka powinien być jak najlepiej uformowany (dopasowany do krzywizn kręgosłupa) i usztywniony by chronić plecy dziecka. Odpowiednio dobrany tornister zapewni komfort w trakcie noszenia ciężkich podręczników poprzez równomierne rozłożenie ciężaru. Dla dodatkowego bezpieczeństwa tornister i plecak powinien posiadać wstawki odblaskowe. Komfort i bezpieczeństwo to nie wszystko, pamiętajmy, że dno tornistra musi być wykonane z wytrzymałych materiałów by mógł on starczyć na więcej niż jeden sezon (pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wydatków).

Jak tornister może wpłynąć na prawidłową postawę dziecka? Dlaczego tak ważne jest, aby był to przemyślany i sprawdzony wybór?

Nie odpowiednio dobrany tornister oznaczać będzie nierównomierne rozłożenie ciężaru na plecach dziecka co skutkować będzie powstawaniem asymetrii napięciowych, a w ostateczności może doprowadzić do nieprawidłowej postawy ciała. Dodatkowo nadmierna waga plecaka w połączeniu z nierównomiernym jej rozłożeniem przenosić się będzie na pogłębianie już często istniejących wad postawy takich jak płaskostopie, koślawość kolan lub ich szpotawość oraz asymetrię bioder i barków. Pamiętajmy więc by zawsze kupować i dobierać plecak indywidualnie wraz z dzieckiem.

Czy istnieje jakaś konkretna granica wagi tornistra szkolnego, która nie powinna być przekroczona? Co wiąże się z przeciążeniem kręgosłupa w tak młodym wieku?

Według prawa taka granica nie istnieje, a więc nie ma prawnych podstaw by nakazać szkołą pracę nad zmniejszeniem tej wagi. Należy pamiętać jednak, że zwiększenie masy ciała o 10 proc. (plecak ważący 1/10 masy ucznia) w istotny sposób wpływa na wzrost tętna podczas marszu, tak więc zbyt ciężki plecak to nie tylko wada postawy, ale również inne poważne zaburzenia. Doświadczenie mówi nam by maksymalna waga plecaka wynosiła 15 proc. masy ciała jednak powinniśmy unikać skrajnych wartości.


 

Tornister czy plecak?

Tornister Herlitz rozwiewa wszelkie wątpliwości. To najzdrowsze rozwiązanie dla pleców twojego dziecka.

Inwestycja w zdrowy kręgosłup

Dziecko średnio przez 175 dni w roku dźwiga na plecach podręczniki. Często pod ich ciężarem się ugina. Dlatego tak ważne jest, byś zadbał już dziś o jego kręgosłup. Warto przypomnieć, że suplementy diety mogą powodować działania niepożądane oraz interakcje z innymi równocześnie stosowanymi lekami, które mogą doprowadzić w konsekwencji do pogorszenia kontroli bólu.

Tornister na pięć

Tornister Herlitz zdaje egzamin na pięć. Bezpieczny, ergonomiczny, wyprofilowany, lekki i wytrzymały. W jednym tornistrze tak wiele się mieści.

Rośnie razem z dzieckiem

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego zaprojektowaliśmy tornister tak, by na plecach dziecka leżał jak ulał. Ergonomiczne systemy dają pewność, że idealnie przylega i optymalnie odciąża kręgosłup. Dodatkowo przepuszczalny materiał pleców tornistra zapewnia komfort, nawet najbardziej ruchliwym dzieciom, a regulowane szelki to gwarancja, że rośnie razem z dzieckiem.

Na ekstremalne sprawdziany

Tornister przetrwa też „ekstremalne” warunki szkolne. Przerzuty przez płot, stawianie pod salą na korytarzu (specjalnie usztywniony spód), wycieczki w deszczu i śniegu. W końcu wykonany jest z wodoodpornych i wytrzymałych na rozdarcia tkanin poliestrowych. Posiada solidne klamry i zamki błyskawiczne. Łatwe do otwierania i zamykania dla małych rąk, nawet w pośpiechu.

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły

Bezpieczeństwo dziecka w czasie drogi do szkoły zwiększają liczne odblaski estetycznie wkomponowane w tornister nie tylko z boku i z przodu, ale także w szelki, a w niektórych modelach w zamki magnetyczne. Wybrane modele wykonano dodatkowo z fluorescencyjnych materiałów zabarwionych pigmentem w neonowych kolorach. Teraz dziecko przed żadnym kierowcą się nie ukryje.

Do wyboru, do koloru

Tornister Herlitz to kilkadziesiąt zestawień kolorowych pomysłów. Do wyboru 5 modeli. Modne motywy z dodatkami – haftami, brokatem czy aplikacjami 3-D.