Aby zminimalizować skutki zderzeń, podczas których kręgosłup szyjny jest narażony na urazy, foteliki dla najmłodszych dzieci montuje się tyłem do kierunku jazdy.

Najnowsze badania wskazują, że najkorzystniej dla dziecka jest, gdy podróżuje ono tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to tylko jest możliwe. Najczęściej foteliki montowane w ten sposób są dostępne dla dzieci do 13 kg. 
Na polskim rynku dostępne są już jednak foteliki dla dzieci od 9 kg do 18 kg (czyli nawet do 4 roku życia), montowane tyłem do kierunku jazdy. W przypadku dzieci starszych, które do tej pory były przewożone na tzw. podwyższeniach, oferuje się obecnie foteliki z oparciem na plecy i głowę.

Koniecznie należy zapinać dziecko w urządzenia zabezpieczające zawsze, podczas każdej podróży samochodem, nawet podczas kilkuminutowego przejazdu. Badania wykazują, że rodzice często nie zapinają pasów i nie zapinają dzieci w foteliki lub pasy, jeśli mają do pokonania tylko kilka przecznic, a przecież wypadek czy niebezpieczna sytuacja może się zdarzyć nawet kilka metrów od domu.

Kampania KLUB PANCERNIKA KLIKA W FO-
TELIKACH koordynowana przez Instytut Transportu Samochodowego ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży samochodem. Dzielny pancernik Gustaw od 2005 r. zwraca uwagę wszystkich na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży samochodem. Przede wszystkim zaś na konieczność stosowania urządzeń zabezpieczających – fotelika, fotelika podwyższającego. Tym razem kampania koncentruje się na zmianie postaw wobec stosowania właściwych zabezpieczeń w grupie dzieci starszych. Badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego wskazują, że najmłodsi w większości przypadków mogą liczyć na bezpieczną podróż. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku dzieci starszych, tych pomiędzy 9. a 12. rokiem życia. Niestety, statystyki wskazują, że ponad połowa młodych pasażerów z tej grupy wiekowej nie jest przewożona prawidłowo w odpowiednim zabezpieczeniu lub opiekunowie zapominają zupełnie o zapięciu dziecka.

Cała kampania KLUB PANCERNIKA KLIKA W FOTELIKACH powstała dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach pomocy technicznej Programu Infrastruktura i Środowisko. Oprócz uświadamiających problem spotów telewizyjnych kampania obejmuje szereg działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i ich opiekunów. Na stronie internetowej www.klubpancernika.pl czekają na młodych odbiorców gry, zabawy, tapety i gadżety do ściągnięcia, a także niespodzianki. Dla dorosłych przygotowane zostały informacje i porady na temat bezpiecznego podróżowania najmłodszych samochodem.