Częstotliwość występowania wszawicy jest zmienna, według niepełnych danych epidemiologicznych szacuje się, że w Europie liczba zarażonych może dotyczyć 10 proc. dzieci. Choroba może mieć charakter ogniskowy łatwo rozprzestrzeniając się pomiędzy dziećmi, które razem spędzają czas np. w przedszkolu w szkole lub podczas wspólnej zabawy. Na wszawicę mogą zapadać także dorośli, często chorują wszyscy członkowie rodziny.

 Coraz groźniejsze jest zjawisko nabywania i dziedziczenia przez wszy odporności na chemiczne środki stosowane do ich zwalczania, np. zawierające permetrynę. W tym przypadku ogniska wszawicy mogą obejmować nawet 20 proc. populacji dzieci.

Wszy żyją wyłącznie na ludzkich głowach. Nie potrafią skakać ani latać i nie są też przenoszone na ludzi przez domowe zwierzęta. Rozprzestrzeniają się przez bezpośredni kontakt. Aby przemieścić się z jednej głowy na drugą, czekają aż dojdzie do zetknięcia włosów dwóch osób. Zarażenie tymi pasożytami jest także możliwe przez wspólne używanie grzebieni, szczotek i gumek do włosów, poduszek, ręczników, nakryć głowy, szalików i ubrań. Ten sposób przeniesienia wszy jest jednak ograniczony czasowo ponieważ pasożyty przeżywają poza ciałem żywiciela ok. 24 – 48 godzin, później giną. Dłużej, bo aż kilkanaście dni poza głową mogą przeżyć i zachować inwazyjność jaja wszy tzw. gnidy.

Wesz głowowa odżywia się wyłącznie krwią człowieka. Ukłucia owadów powodują nieprzyjemny, dokuczliwy świąd i pieczenie skóry co utrudnia koncentrację uwagi i  gorsze wyniki w nauce. Zdarza się, że sama myśl o wszach powoduje swędzenie skóry na głowie. Ciągłe drapanie nakłuwanych miejsc może być przyczyną podrażnienia skóry i zakażeń bakteryjnych, natomiast ślina i kał pasożyta mogą powodować reakcję alergiczną co objawia się obecnością rumienia na karku oraz zmianami skórnymi w okolicy ust i nosa. Wszawica powoduje ponadto silny stres i świadomość negatywnego odbioru choroby przez otoczenie. Stąd wywodzi się określenie wszawicy jako „choroby wstydliwej”.

Najlepszym sposobem wykrywania wszy jest regularne przeglądanie i przeczesywanie włosów gęstym grzebieniem. Należy zwrócić także uwagę na wygląd skóry na głowie. Wszawicy towarzyszy miejscowe zaczerwienienie skóry głowy – szczególnie za uszami i na linii włosów, obecne mogą być drobne grudki i przeczosy powstające przez zadrapanie swędzącej skóry. Gnidy można odszukać u nasady włosów mniej więcej w odległości 1 cm od skóry głowy. Gnidy są owalne, wydłużone, barwy białawej, mają ok. 0,8 mm długości.

Odwszawianie.

Przed zakupieniem specyfiku do odwszawiania należy rozważyć czy sięgnąć po preparat zawierający w składzie pestycyd. Wadą takiego wyboru jest możliwość niekorzystnego oddziaływania takiej substancji na ludzki organizm oraz sygnalizowane pojawianie się populacji wszy odpornych na chemiczne środki przeciwwszowe. Innym rozwiązaniem jest nabycie środka bez pestycydu, takiego jak PipiNitolic, który w mechaniczny sposób zwalcza wszy. Preparat ten charakteryzuje potwierdzona w badaniach 100 proc. skuteczność  w stosunku do wszystkich stadiów rozwojowych pasożyta, również  gnid już po jednej aplikacji. Każda, niepełna skuteczność  zwłaszcza w odniesieniu do gnid oznacza konieczność powtarzania zabiegu i możliwości nowych zarażeń.

Odwszawianie należy przeprowadzić u wszystkich osób z bliskiego otoczenia osoby zarażonej, które mogły zetknąć się z pasożytami. Ponadto należy bardzo solidnie posprzątać mieszkanie, bo wszy i gnidy mogą przeżyć i zachować inwazyjność przez jakiś czas poza organizmem człowieka. W tym przypadku dobrze jest użyć do wyprania bielizny, ubrań i tkanin preparatu PipiNitolic wash środka, który eliminuje to zagrożenie.

            Zupełnym novum na naszym rynku farmaceutycznym jest PipiNitolic prevent – środek przeznaczony do ochrony przed zarażeniem wszami. Jest to oparty na naturalnych składnikach roślinnych preparat, którego stosowanie jest uzasadnione w przypadku stwierdzenia wszawicy w miejscu przebywania dzieci (w przedszkolu, w szkole lub podczas wyjazdów na kolonie). Ta forma profilaktyki, czyli odstraszanie pasożytów może zaoszczędzić wielu kłopotów i wydatków związanych z realnym zagrożeniem spowodowanym przez wesz ludzką.