Home » Rozwój dziecka » Rola śniadania w życiu rodzinnym
Rozwój dziecka

Rola śniadania w życiu rodzinnym

Dr. Joanna Jaczewska-Schuetz

Pracownia Żywienia Zbiorowego Dzieci i Młodzieży, Instytut Żywności i Żywienia

Coraz częściej zapracowani rodzice jedzą w biegu lub w ogóle rezygnują ze stałych posiłków, w tym z przygotowywania zdrowej przekąski dla swoich dzieci do szkoły. A szkoda! Śniadanie jest ważnym posiłkiem dla całej rodziny. Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć wszystkich domowników jak szybko i zdrowo skomponować ten posiłek.

Jedyna metoda – dobry przykład!

To rodzice powinni nauczyć dziecko jedzenia śniadania oraz drugiego śniadania w szkole. Jest tylko jedna metoda aby nauka się powiodła – rodzice sami muszą przygotowywać i zjadać te posiłki. Dziecko uczy się przez naśladownictwo. Nakazy i zakazy nie są dobrą metodą do osiągnięcia celu jakim jest prawidłowa dieta dziecka. Jeśli rodzice nie jedzą rano śniadania, w pospiechu wybiegają z domu do codziennych obowiązków, trudno będzie przekonać dziecko aby spożywało ten posiłek. To samo dotyczy drugiego śniadania. Dlatego dobrym pomysłem jest wspólne przygotowywanie posiłków. Dziecko uczy się co jest zdrowe a także poznaje jak zorganizować wykonania tego posiłku. A może to być niezła zabawa!

Zacznijmy wtedy kiedy mamy trochę więcej czasu np. w weekend. Przygotujmy razem zdrowy posiłek np. pożywny koktajl z jogurtu naturalnego, płatków owsianych oraz truskawek. Przygotowanie kolorowych kanapek z warzywami też będzie dobrą zabawą i wspaniałym zdrowym śniadaniem. Możemy także zrobić wspólne zakupy i zaplanować śniadania na cały tydzień. Pokażmy naszemu dziecku, że śniadanie nie musi być nudne i trudne do wykonania. Dobre nawyki żywieniowe zaprocentują w przyszłości i codzienne przygotowanie śniadania nie będzie problemem.

Śniadanie – ważne dla całej rodziny!

Śniadanie powinno zaspakajać 25 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego. Poranny posiłek dostarcza organizmowi potrzebnej energii i składników pokarmowych, wpływa na lepszą koncentrację, zdolność uczenia się i zapamiętywania. Śniadanie dostarcza glukozę dla naszego mózgu oraz wpływa na pracę jelit.

Pierwsze i drugie śniadanie dostarczają nam energii potrzebnej do rozpoczęcia dnia, zapewniają regularność spożywania posiłków czego konsekwencją jest nie objadanie się gdy przyjdzie prawdziwy popołudniowy głód. Po zjedzeniu śniadania lepiej się czujemy, nasz organizm jest bardziej wydajny i co może wydawać się dziwne w rezultacie dostarczymy sobie mniej kalorii niż w przypadku rezygnacji z tego posiłku. Spożywanie np. dwóch obfitych posiłków nie służy naszemu zdrowiu i jest pierwszym krokiem do odkładania się tkanki tłuszczowej. Po zjedzonym śniadaniu mamy lepsze  samopoczucie a ponadto kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe u naszych pociech.

Drugie śniadanie – podstawa koncentracji

Drugie śniadanie nie jest posiłkiem obfitym, ma pokrywać 10-15 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego. Powinien być to jednak posiłek w pełni wartościowy i dostarczać wszystkie składniki odżywcze.

Pamiętajmy także o drugim śniadaniu dla dziecka do szkoły. Proces nauki i przyswajania wiedzy wymaga od organizmu dużego nakładu energii, której należy dostarczać regularnie. Długie przerwy między posiłkami powodują uczucie głodu, pogorszenie samopoczucia, brak dyspozycji do nauki. Spożywanie regularnych posiłków uchroni nasze dziecko przed nadwagą, ponieważ ta regularność gwarantuje utrzymanie odpowiedniego tempa przemiany materii, dzięki czemu organizm nie jest zmuszony do gromadzenia energii na okresy głodu. Poza tym dziecko które przyniesie z domu drugie śniadanie nie będzie w szkole sięgać po produkty niewskazane takie jak: słodycze, słone przekąski czy ciasta, ciasteczka. Dobrym pomysłem na drugie śniadanie oprócz kanapki jest zapakowanie dziecku umytych już i pokrojonych owoców lub warzyw. Każdy uczeń podczas przerwy z przyjemnością zje pokrojoną w plasterki marchewkę, paprykę czy owoc sezonowy. Napojami uzupełniającymi drugie śniadanie powinny być: woda mineralna, herbatki owocowe, soki owocowe i warzywne oraz napoje mleczne: kefir, jogurt pitny oraz maślanka.

Next article