akacje dobiegają końca, a Twoje dziecko już za kilka dni znów wróci do szkoły lub do przedszkola. Robiąc zakupy na nowy rok szkolny nie zapomnij zadbać o stopy Twojej pociechy i wybierz buty, które zapewnią dziecku nie tylko komfort chodzenia, ale także zadbają o zdrowie małych stópek.

Na co zwrócić uwagę kupując buty dla dziecka?

To, że dla dziecka wygląd bucików jest niezwykle ważny wiedzą chyba wszyscy rodzice. Dorośli jednak wybierając buty dla pociech powinni zadbać także o ich dobre wykonanie. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

Fizjoterapeuci i lekarze ortopedzi zgodnie podkreślają, że wygodne, dobrze wyprofilowane obuwie, które dba o prawidłowe ułożenie stopy dziecka podczas chodzenia, ma ogromny wpływ na postawę i odpowiednie ułożenie ciała malucha. Wybierając buty dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na ich odpowiednie dopasowanie do stopy małego smyka. Buty nie powinny być ani za duże, ani za małe. Nie mogą uciskać stopy, ale nie można także kupować obuwia na “zapas”, 1-2 rozmiary większego, ponieważ może to spowodować powstawanie odcisków, dyskomfort podczas chodzenia czy nienaturalne wykrzywianie stopy. Wybierając buty dla dziecka należy także zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, powinien być on higieniczny i pochłaniać pot – ochroni to twoje dziecko przed rozwojem drobnoustrojów, które mogą wywoływać choroby skóry. Buty wykonane z tworzywa naturalnego, materiałów bawełnianych czy skóry zapewnią dziecku lepszą wentylację podczas chodzenia. Zwróć także uwagę na czubki butów, powinny być szerokie i wysokie, dopasowane do promieniście ułożonych palców. Dla małych dzieci wysokość obcasa powinna wynosić maksymalnie 5 mm, dla dziewcząt nie powinna przekraczać 3,5 cm. Zbyt wczesne noszenie butów na wyższym obcasie może spowodować zmiany w budowie stóp, w ustawieniu kończyn dolnych i miednicy. Ważne jest także wygodne zapięcie. Dla młodszych dzieci warto wybierać buty wkładane lub na rzepy, dzięki takiemu zapięci buty zawsze szybko znajdą się na stopach małego smyka.

Na wf czy na co dzień?

Każde buty mają swoje przeznaczenie, dlatego kupując obuwie dla dziecka warto zastanowić się w jaki sposób będzie ono wykorzystywane. Szczególnie w przypadku dzieci, które chodzą już do przedszkola czy szkoły trzeba zastanowić się czy dziecko będzie w danym obuwiu spędzać cały dzień, czy tylko ćwiczyć podczas lekcji wychowania fizycznego. Buty, z których dziecko będzie korzystało przez większą część dnia – np. buty zmienne do szkoły powinny być przewiewne i lekkie. Aby zapewnić dziecku większy komfort i lepszą wentylację stopy warto wybrać obuwie z dziurkami, które będą swojego rodzaju “klimatyzacją dla stopy” przez cały dzień. Przygotowując dziecku szkolną wyprawkę nie powinniśmy także zapomnieć o obuwiu sportowym, dziecko nie może ćwiczyć podczas lekcji wychowania fizycznego w tych samych butach, w których spędza cały dzień! Obuwie na wf powinny być wygodne, najlepiej jeśli będą zawiązywane na sznurowadła lub zapinane na rzepy. Przed zakupem obuwia warto sprawdzić czy szkoła nie ma specjalnych wymogów dotyczących obuwia wykorzystywanego na sali gimnastycznej, np. czy obuwie nie muszą posiadać białej podeszwy.

Gdzie kupić buty dla dziecka?

Zakupy w sieci to bardzo wygodna alternatywa dla kolejek i tłumów w galeriach handlowych, które pewnie pojawią się tam przed pierwszym września. Czy można jednak dopasować wygodne i komfortowe buty dla dziecka w sklepie internetowym? Mamy na to sposób! Kupując buty dziecku najlepiej jest je przymierzyć. Dlatego w dniu, w którym sklepy są mniej oblegane warto wybrać się z dzieckiem do salonu i przymierzyć obuwie. Wszystkie metody z patyczkiem, odrysowywaniem i mierzeniem stopy centymetrem nie sprawdzą się tak, jak przymierzenie butów przez dziecko. W sklepie włóż dziecku buty, a gdy w nich stanie sprawdź, czy na pewno mają odpowiednią długość, przyciskając czubek buta. Prawidłowo dobrany bucik powinien być dłuższy od stopy o 5-10 mm w zależności od kształtu czubka, układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost stopy w długości.

Przymierzenie butów w sklepie stacjonarnym to sposób na to, aby już bez obaw w domu zamówić te same buty w sklepie internetowym.

Zaufaj specjalistom

Buty dziecka to najważniejszy element jego garderoby, są inwestycją w zdrowie twojej pociechy. Obuwie polskiej firmy Befado dba o zdrowy rozwój stóp dziecka od najmłodszych lat. Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu obuwia dla najmłodszym, wysokiej jakości materiały i tysiące zadowolonych stópek sprawiają, że rodzice już od prawie 90 lat ufają marce Befado. Wybierając obuwie Befado masz pewność, że są one nie tylko modne, ale także komfortowe i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. Posiada ono również znak Zdrowa stopa, zapewniający, że buty zapewniają prawidłowy i zdrowy rozwój stóp dzieci, szczególnie ważny w pierwszych latach życia.

Buty z oferty Befado znajdziecie tutaj.