Dzisiaj całą tę bezinteresowną miłość, akceptację i dobroć próbujemy przekazać naszym pociechom, które są dla nas największym skarbem. Chcemy dać im wszystko, co najlepsze, nawet to, czego nam samym kiedyś brakowało. Jeżeli zaś nasze dzieci nie cieszą się idealnym zdrowiem, robimy co w naszej mocy, aby choć trochę zmniejszyć ich dolegliwości.

Niestety czasy, w których żyjemy, sprzyjają powstawaniu chorób, które kiedyś nie były aż tak zatrważająco powszechne: alergiom, astmie czy atopowemu zapaleniu skóry.  Powodują je takie czynniki środowiskowe, jak: alergeny pokarmowe (np. gluten, mleko krowie, orzechy  czy przetworzona przemysłowo żywność), sierść zwierząt, pyłki roślin, kurz, spaliny i inne zanieczyszczenia występujące w powietrzu czy nawet klimatyzacja. Trend ten obserwowany jest zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, ponieważ nasz układ immunologiczny funkcjonuje nieprawidłowo –wytwarza przeciwciała przeciwko czynnikom środowiskowym wywołującym alergię, które normalnie nie powinny być szkodliwe dla naszego organizmu, a to z kolei powoduje pojawienie się objawów wymienionych powyżej chorób.

Technologia na zdrowie

Niewiele rodziców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jedną ze skutecznych metod z chorobami jest dobór odpowiedniego sprzętu AGD, który pomaga wyeliminować alergeny z otoczenia malca i utrzymać czysty dom. Działania te mogą wspomóc proces leczenie oraz zmniejszyć ilość medykamentów przyjmowanych przez małych pacjentów. Jest to również istotne w przypadku dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry i inne przypadłości typowe dla bardzo wrażliwej skóry. Pielęgnacja w tym wypadku wymaga szczególnej troski, bo chcemy, żeby nasze pociechy cieszyły się piękną i gładką skórę, oraz uczyły się poznawać świat bez nieprzyjemnych doznań, takich jak ból i swędzenie jako reakcja na wszelkie bodźce dotykowe.

Jednym z najmniej popularnych obecnie sprzętów AGD w naszych domach są suszarki. A przecież tradycyjne suszenie prania to nie tylko problem estetyczny: musimy sobie zdać sprawę z poważniejszych problemów. Suszące się ubrania to większa ilość pyłków i alergenów krążących w powietrzu, większa wilgotność w pomieszczeniu, a to oznacza możliwość rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, a przede wszystkim również  pleśni i grzybów. Ma to negatywny wpływ na zdrowie nas wszystkich, ale szczególnie narażeni są alergicy oraz chorzy na astmę.

Według badań odnośnie najlepszych wyników w teście na zużycie tkanin oraz w pogramie  „Suche do szafy”, przeprowadzonych przez niezależny szwajcarski Insytut EMPA Testmateriallen AG, najlepsze noty uzyskały suszarki Carisma firmy Whirlpool z technologią 6. Zmysł Infinite Care. Wśród wiodących na rynku europejskich marek, najszybciej i najdokładniej suszą wełniane ubrania (1 kg wełny, czyli około 3-4 swetry w ciągu godziny) bez konieczności stosowania w bębnie specjalnych akcesoriów do suszenia. Program Duże Rzeczy rozwiązuje z kolei problem poduszek i narzut. Bęben o pojemności 9 kg  (121 litrów) to największa wartość na rynku w porównaniu z suszarkami innych producentów.

Nie tylko dla skóry

Okazuje się również, że nawet lodówki czy zmywarki mogą stanowić skuteczną oręż w walce o zdrowie naszego chorego na alergię dziecka.

Chłodziarko-zamrażarki firmy Whirlpool posiadają antybakteryjny system filtracji powietrza. Specjalny filtr Microban z wbudowanymi środkami bakteriobójczymi filtruje 100 proc.powietrza znajdującego się w lodówce, eliminując zanieczyszczenia, bakterie i pleśń.

Wolnostojąca zmywarka z Technologią 6. Zmysł Power Clean oraz Power Dry np. ADP 9070 IX Whirlpool jest również właściwym wyborem. Technologia Power Clean pozwala na usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń, natomiast dzięki technologii Power Dry efekty suszenia są znakomite. Już po 1 godzinie idealnie suche naczynia możesz wyjąć ze zmywarki i umieścić na półkach. Nawet plastikowe pojemniki, które zwykle trzeba dodatkowo wycierać, są idealnie czyste i suche.

Godne polecenia są również zmywarki z  opcją Antybakteria (np. ADG 8575 FD), która eliminuje nawet 99,99% bakterii, oferując ultrahigieniczne zmywanie bez konieczności stosowania środków dezynfekujących lub bakteriobójczych.

Dla alergików przyjazne są również pralki typu AWE 92360P, ponieważ dzięki użytym w nich technologiom zużywają mniej detergentów,  co jest nieocenioną pomocą w zwalczaniu rozwoju alergii, astmy oskrzelowej i innych chorób układu oddechowego.  Wave Motion to unikalna technologia, która dzięki asymetrycznym ruchom bębna sprawia, że włókna tkanin zostają dokładnie rozprowadzone i znacznie efektywniej wchłaniają środek piorący.

Wybór odpowiedniej pralki to jednak nie wszystko. Aby służyła nam jak najlepiej w walce z eliminacją alergenów z otoczenia, musimy pamiętać, żeby prać wszystkie nowe elementy garderoby dziecka, zanim je założy. Ubrania najlepiej jest płukać dwa razy, w czym pomoże nam dodatkowo ustawiony program. Zaleca się, by drugie płukanie odbywało się w wodzie o temperaturze około 40°C. Zadanie to ułatwi nam technologia 6-ty Zmysł wykorzystana w pralce Whirlpool. My decydujemy o rodzaju tkaniny i o wielkości załadunku przeznaczonego do prania, a o resztę zatroszczy się nasza pralka, która dzięki Technologii 6-ty Zmysł automatycznie dostosowuje zużycie wody, energii i czasu, stale monitorując cykl prania i zapewniając jego optymalną skuteczność. Możemy również dostosować cykl do naszych potrzeb i doświadczenia i utworzyć własny program, który możemy zapisać i wykorzystywać w przyszłości.

Nie ma więc wątpliwości, że wybór odpowiedniego sprzętu AGD, oparty na rzetelnej wiedzy, jest naszym sprzymierzeńcem w walce z alergią. Przecież to głównie w naszych rękach jest los naszych dzieci, bo kto jak nie my- rodzice czy opiekunowie, możemy uczynić ich dzieciństwo lepszym, szczęśliwszym i  pomożemy wygrać wyścig po zdrowie.