Home » Rozwój dziecka » Jak prawidłowo zadbać o stawy i kręgosłup dziecka w pierwszych miesiącach jego życia?
Rozwój dziecka

Jak prawidłowo zadbać o stawy i kręgosłup dziecka w pierwszych miesiącach jego życia?

rozwój-stawów-biodrowych-małego-dziecka
rozwój-stawów-biodrowych-małego-dziecka

Mgr Piotr Moneta

Fizjoterapeuta dziecięcy, Ośrodek Pediatryczny im. M. Konopnickiej CSK Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Jak prawidłowo zadbać o stawy i kręgosłup dziecka w pierwszych miesiącach jego życia?

Niezwykle ważne jest aby od pierwszych dni życia maleństwa sprzyjać jego prawidłowemu rozwojowi i kształtowaniu się odpowiednich wzorców ruchowych. Należy stopniowo i racjonalnie zapoznawać dziecko z nowym „nieznanym” światem, który istnieje poza łonem matki. Oczywiście nowonarodzone dziecko w pierwszej kolejności potrzebuje kontaktu z mamą i zaspokojenia jego najważniejszych potrzeb, takich jak: jedzenie, pielęgnacja czy przytulanie. Warto jednak oswajać nasze maleństwo i zapoznawać je z nowym otoczeniem poprzez krótkie i kreatywne zabawy.

Odpowiednia stymulacja rozwoju ruchowego dziecka, już w pierwszych tygodniach i miesiącach jego życia jest bardzo ważna dla jakości kolejnych pokazujących się u niego coraz to nowszych umiejętności ruchowych.

Istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest także odpowiednie branie go na ręce, noszenie, czy układanie na boku oraz na brzuszku z symetryczną zmianą pozycji. Co prawda dziecko w pierwszych czterech miesiącach życia nie potrafi jeszcze same zmieniać pozycji z pleców na brzuszek, ale prawidłowe układanie maleństwa na nim jest konieczne i potrzebne do wzmacniania obręczy barkowej czy mięśni brzucha i kończyn dolnych. Wspierając w ten sposób rozwój dziecka mamy zdecydowanie większą pewność, że nasz skarb nie pominie ważnego wzorca ruchowego jakim jest czworakowanie.

Dlaczego stopy noworodka są takie zwinięte i jak z nimi postępować:

Trzeba pamiętać, że rozwój biodra u dziecka jest nierozłącznie związany z rozwojem jego stopy. Po urodzeniu noworodek ma kończyny dolne w masywnym zgięciu. Jest to jeszcze pozostałość po ułożeniu w łonie matki, a już efekt działania na mięśnie dziecka sił grawitacji.

Odpowiednie zalecenia i proste ćwiczenia mają na celu zapewnić dziecku pełną swobodę ruchów w stawach biodrowych. Umożliwia to niemowlakowi symetryczne wzorce łapania się za uda, później za kolana i stopy, a ostatecznie wkładanie ich sobie do buzi. Jest to niezwykle ważne i już na tym etapie wzmacnia stopę i przygotowuje ją do nieodległego w czasie obciążania w pozycji stojącej czy w chodzie.

Dlaczego rodzice już od pierwszych dni życia powinni układać dziecko w pozycji na brzuchu? Czy jest to bezpieczna pozycja dla dziecka?

Pozycja na brzuchu jest bezpieczna dla dziecka i rodzice od początku powinni zadbać o chociaż krótkie (2-3 minutowe), ale jak najczęstsze poprawne układanie w niej dziecka. Przygotowuje ona dziecko do kolejnych etapów rozwoju, pozwala patrzyć na świat z innej perspektywy i jest wstępem do wielu nowych umiejętności, które będzie ono zdobywać w kolejnych miesiącach życia. Prawidłowe leżenie na brzuchu daje dziecku swobodę symetrycznego obciążania i zginania bioder podczas łapania zabawek na brzuszku czy „pełzania”, a następnie wciągania ich pod tułów podczas przyjmowania pozycji czworaczej czy klęku.

Next article