zięki rozwojowi medycyny m.in. szybkiej diagnostyce i skutecznym leczeniu można z nią żyć, jednak wciąż powoduje poważne zagrożenia i, co za tym idzie, ograniczenia. Ponieważ kiedyś dwa razy częściej zapadały na nią kobiety, jednym z najpoważniejszych ograniczeń w jakości i poczuciu spełnienia w życiu był bezwzględny zakaz macierzyństwa. Czy TNP nadal uniemożliwia kobietom spełnienie jednego z największych marzeń – o byciu mamą?

– To jest poważny problem i dotąd nierozwiązany. Do tej pory, rzeczywiście, tętnicze nadciśnienie płucne było bezwzględnym przeciwwskazaniem do zachodzenia w ciążę i wskazaniem do jej przerywania – wyjaśnia Prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku – Mieliśmy obowiązek doradzać takie rozwiązanie kobietom, nie wszystkie się na to decydowały, w niektórych przypadkach kończyło się to tragicznie – przyznaje Prof. Torbicki.

Specjaliści nie mają złudzeń. Objawy, takie jak duszność, szybko postępują w czasie, a ta ciężka nieleczona choroba prowadzi do śmierci.

Niestetyduszność nasila się i pojawia przy coraz mniejszych aktywnościach, jak ścielenie łóżka czy zmywanie naczyń, co bardzo ogranicza codzienne funkcjonowanie – mówi Prof. Piotr Hoffman, Past-Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Stopniowo duszność pojawia się nawet w spoczynku wraz z bardziej niepokojącymi objawami, jak kołatania serca, omdlenia, nawet utraty przytomności. Wtedy choroba jest już na zaawansowanym etapie i musimy szybko wkraczać z diagnostyką i leczeniem – dodaje Prof. Hoffman.

Zasadniczo, nadal istnieje przeciwwskazanie do zachodzenia w ciąże oraz wskazanie do przerywania jej u pacjentek z TNP. Jednak w światowej medycynie coraz częściej słychać głosy, że w bardzo jasno określonych przypadkach pacjentki mogłyby nie być zniechęcane do zachodzenia w ciążę i do jej utrzymania.

– O nowych możliwościach leczenia ciężkich chorób kardiologicznych rozmawiać będziemy na międzynarodowym kongresie WCCI w Warszawie, który odbędzie się w kwietniu tego roku – zapowiada Prof. Adam Witkowski, Dyrektor Warsztatów WCCI Warsaw – dyskutowane będą innowacje z całego świata i ich znaczenie dla pacjentów – podkreśla Prof. Witkowski.

Prof. Adam Torbicki zna jednostkowe przypadki pacjentek, które mimo bardzo ciężkiego przebiegu ciąży, szczęśliwie udało się przeprowadzić przez cały proces.

– Analizowałem wyniki jednej z naszych pacjentek z tętniczym nadciśnieniem płucnym. Tabelę, na której okresowo notujemy, ile pacjentka może przejść w teście 6 minut, kolejne wyniki cewnikowania serca, echokardiografii oraz ważne wskaźniki biochemiczne – opowiada Prof. Torbicki – To była pacjentka, która w bardzo dramatycznych okolicznościach, bo w okresie późnej ciąży, miała rozpoznanie ciężkiego tętniczego nadciśnienia płucnego. Mieliśmy dodatkowy problem, bo musieliśmy szczególnie ostrożnie cewnikować tętnicę płucną równocześnie starając się maksymalnie chronić płód przed naświetlaniem. Wszystko dobrze się skończyło, choć przebieg ciąży, a zwłaszcza połogu był bardzo ciężki. Pacjentka z miesiąca na miesiąc czuła się coraz lepiej. Potrafiła przejść ponad 500 metrów w 6 minut, poprawiały się wskaźniki czynności prawego serca i sytuacja była niezła. Ale zwykle, nawet jeśli pacjentka przeżyje ciążę i połóg, układ krążenia nie powraca do stanu sprzed ciąży, a choroba szybciej postępuje – zaznacza Prof. Torbicki.

Pacjentki z nadciśnieniem płucnym mogą szukać wsparcia w ok. 30 wyspecjalizowanych ośrodkach w całej Polsce m.in. w Warszawie, Otwocku, Krakowie, w Białymstoku, Olsztynie, Szczecinie, a także na Śląsku.

 

Artykuł powstał z okazji XXII edycji WCCI – warsztatów Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (www.wcci.pl)

 


 
Artykuł przygotowała dla Państwa:
Ewelina Myłek
ewelina.mylek@ieleven.pl
Eleven Zett Productions