Dlaczego warto adoptować zwierzę? Dla całej radości jaką potrafią one wnieść w nasze życie, dla niesamowitego przywiązania, do którego chyba tylko zwierzęta są zdolne, dla bezwarunkowej miłości jaką okazują. Możesz wiele zyskać adoptując zwierzę, ale tylko jeśli jesteś w stanie traktować psa czy kota jak członka rodziny.

Jeżeli chcesz adoptować pieska lub kotka to po pierwsze przemyśl tę decyzję. Zastanów się czy dysponujesz warunkami odpowiednimi dla zwierzęcia, zapytaj o zdanie domowników. Pomyśl czy będzie mógł jechać z Tobą na wakacje i czy nie jest to tylko słomiany zapał, chwilowy kaprys i czy za kilka, albo nawet kilkanaście lat Twoje zwierzę będzie mogło nadal na Ciebie liczyć.

Dopiero kiedy będziesz już pewien, że chcesz związać swój los z czworonożnym przyjacielem na dobre i złe udaj się do Schroniska, sprawdzając przedtem dokładnie godziny odwiedzin.

Uzbrojony w tę wiedzę (i koniecznie dowód osobisty) możesz śmiało przekroczyć przez furtkę Schroniska i zgłosić się do Biura Adopcji celem określenia swoich oczekiwań. Pamiętaj, że wybór zwierzęcia nie jest łatwą sprawą. Nawet jeżeli piesek urzeka swoją urodą, poświęć jeszcze chwilę na zastanowienie – czy nie jest za duży do twojego mieszkania, może potrzebuje dużej dawki ruchu, której nie będziesz w stanie mu zapewnić, albo należy do specyficznej rasy której charakteru kompletnie nie znasz? Jeżeli koniecznie chcesz adoptować szczenię, nie zapominaj że to do ciebie będzie należało jego wychowanie, a co za tym idzie jego zachowanie w przyszłości.

Jeżeli jesteś pewien dwóch rzeczy – to zwierzę jest odpowiednie dla ciebie, a ty jesteś odpowiednim opiekunem dla niego, po uprzednim sprawdzeniu możliwości adopcji w Biurze, czeka cię wizyta u schroniskowego lekarza, w towarzystwie pracownika, który przyprowadzi wybranego przez psa/kota. Lekarz przygotuje książeczkę szczepień, poinformuje cię o przebytych przez zwierzę chorobach, przekaże niezbędne zalecenia medyczne na najbliższą przyszłość i uwagi pomocne w aklimatyzacji w nowym domu. W czasie tej wizyty możesz również zapytać o wszystko co cię nurtuje.

Wizytę adopcyjną kończysz w miejscu, w którym ją rozpocząłeś – w Biurze Adopcji, gdzie przedstawiona ci zostanie umowa i kwestionariusz do wypełnienia. Każdy piesek opuszczający Schronisko otrzymuje od nas także smycz i obrożę. Jeszcze jeden podpis i razem z nowym towarzyszem możesz wracać do domu – oczywiście długi spacer jak najbardziej wskazany!