Człowiekowi zaczął towarzyszyć ok. 17 - 15 tys. lat temu. Od tego też czasu jego pożywienie stanowiły głównie resztki ludzkiego jedzenia. Pies jest zwierzęciem mięsożernym, ale nie wyłącznie. Dlatego jego dieta powinna być urozmaicona. Zdrowa jest tylko żywność naturalna. Gotowy pokarm, nawet półprodukty są w większości, a nawet w całości pozbawione pierwotnego, odżywczego składu – taki pokarm jest martwy. Oczywiście obecne czasy nie sprzyjają prawidłowemu odżywianiu. Zabiegani codziennością, cierpimy na chroniczny brak czasu. Dla pupila mamy go niewiele i nie poświęcamy go na pichcenie mu domowego jedzenia. Sięgamy więc po karmy gotowe, które od ok. 30 lat robią ogromną karierę. Może jednak warto przestawić naszego psa na naturalne pożywienie, co zdecydowanie pozwoli cieszyć się dłużej jego obecnością w naszym życiu.

Dla wszystkich

Podstawą diety psa powinny być mięso i warzywa. Mięso – każdego rodzaju, z żyłami chrząstkami i tłuszczem. Warzywa – wystarczą te, które my też jadamy. Wypełniacze w postaci kasz, makaronów czy chleba nie są konieczne, co nie znaczy, że wykluczone. Oczywiście dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, w zależności od wieku i wielkości psa. Zwierzę nie może mieć stałego dostępu do jedzenia, a pory karmienia powinny być stałe. To pozwali naszemu pupilowi wykorzystać w 100% wartości odżywcze.

Szczenięta

Błędy żywieniowe popełniane w przypadku ras małych nie mają poważnych konsekwencji, w przeciwieństwie do ras dużych – gdyż mogą mieć tragiczne konsekwencje. Tu nie można przesadzić z mięsem, zwłaszcza czerwonym, zawierającym dużo fosforu. Warto podawać psu więcej produktów z wapniem (biały ser). Zaczynamy od 5 porcji dziennie. Jeżeli szczenię traci zainteresowanie miską i nie dojada, to znak dla nas by ograniczyć ilość posiłków.

W kwiecie wieku

Zdrowemu dorosłemu psu wystarczy jeden posiłek na dobę. Oczywiście dobową rację możemy podzielić na dwie części – dzięki temu pies będzie nam towarzyszyć np. przy śniadaniu i obiedzie. Tu oczywiście „towarzystwo” ogranicza się do pory dnia, a nie stołu. W przypadku ras dużych i bardzo dużych takie dzielenie jest wręcz zalecane, ze względu na budowę żołądka i zagrożenie jego skrętem.

Stare lata

Podobnie jak w przypadku szczeniąt, warto rację dobową podzielić na 3 - 4 porcje. Wydolność starej wątroby i trzustki nie jest już pełna i nie powinniśmy ich przeciążać.

Jesień - zima

Jeżeli dieta naszego pupila jest pełna, naturalna, to dodatkowa suplementacja w okresie jesienno - zimowym nie jest konieczna. Dotyczy to oczywiście psów trzymanych w domu. Te, które na stałe mieszkają na dworze, w tym okresie powinny dostawać dietę bardziej kaloryczną, wzbogaconą o dodatkowe porcje węglowodanów i tłuszczów. Gotowe suplementy stosujemy wtedy, kiedy wymaga tego zdrowie naszego podopiecznego. Ich podawanie nie jest zależne od pory roku. Odpowiednie preparaty podajemy na zalecenie i pod kontrolą lekarza weterynarii.

Zmiana diety

Jeżeli zdecydujemy się na zmianę diety naszego pupila z gotowych karm, na własnoręcznie przygotowywane – możemy to zrobić w każdej chwili. Pora roku nie ma tu znaczenia. Przez pierwszych kilka dni możemy spodziewać się rozwolnienia – co jest zupełnie naturalną reakcją organizmu na gwałtowną zmianę diety. Układ pokarmowy musi mieć kilka dni na przestawienie się na inną pracę. Warto wtedy stosować dietę lekką, jak przy zatruciach pokarmowych.

Psia moda

Zdrowy pies nie musi nosić ubrań. Z pewnością nie należy golić psa na zimę, by później musieć go dodatkowo zabezpieczać. Jeżeli w danym sezonie zaczynamy odziewać naszego pupila, to róbmy to konsekwentnie – aż do wiosny. Nie znaczy to, że takie odzienie będzie konieczne następnej jesieni i zimy. Psie ubranie powinno być wygodne i nie krępować ruchów. Najlepiej żeby było z naturalnych tkanin i dzianin – plastiki i folie są wykluczone. Psie ubrania wskazane są tak naprawdę dla ras bezwłosych i dla psów chorych.