Home » Zwierzaki » Przygotuj czworonoga na zimowy sezon
Zwierzaki

Przygotuj czworonoga na zimowy sezon

Dr n. wet. Roland Kusy

Dr n. wet. Roland Kusy

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Dla ludzi jesień to czas nastawienia się na całkowitą zmianę aury. Szczepimy się, kupujemy ciepłe ubrania, zmieniamy dietę. Warto też pamiętać o naszych pupilach i zadbać o ich formę. Niższa temperatura powietrza i niekorzystne warunki środowiskowe oznaczają wyższe zapotrzebowanie na energię. W diecie naszych pupili nie powinno zabraknąć wysoko energetycznej karmy, bogatej w białko, a w przypadku aktywnych zwierząt również w tłuszcze. – Zwierzęta zwiększają w tym okresie wagę i stają się mniej aktywne, w ten sposób instynktownie przygotowują się na niskie temperatury. Dla ich odporności szczególnie ważna w tym okresie jest odpowiednio zbilansowana dieta dodatkowo wzbogacona o witaminy i mikroelementy, dotyczy to szczególnie osobników bardzo młodych i tych starszych – tłumaczy dr n. wet. Roland Kusy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zdrowie

Ogromną rolę w przypadku zwierząt domowych odgrywa również profilaktyka w postaci szczepień ochronnych. – W okresie jesieni zwierzęta stają się bardziej podatne na infekcje górnych dróg oddechowych (zarówno wirusowe jak i bakteryjne), a więc podobnie jak ludzi można je okresowo zaszczepić. – mówi dr Kusy. Najlepiej w tym okresie odwiedzić również gabinet lekarsko – weterynaryjny, tak, by lekarz zbadał zwierzę, pobrał krew do analizy, jak również dobrał celowany preparat, który suplementowałby ewentualne niedobory. To szczególnie ważne w przypadku starszych zwierząt. Warto obserwować swojego pupila, ponieważ jego wygląd czy zachowanie może nam dużo powiedzieć o jego zdrowiu. – Chory pies lub kot jest zawsze osowiały, o niedoborach czy zarobaczeniu może świadczyć łamiąca się i matowa sierść lub problemy z jej wymianą (linieniem) – wyjaśnia dr Kusy. Jesienią nie można również zaniedbywać profilaktyki antykleszczowej. – Właśnie o tej porze roku mamy do czynienia z intensywnym żerowaniem tych groźnych pajęczaków, aby uchronić zwierzę przed groźną dla zdrowia babeszjozą i boreliozą należy stosować repelenty odstraszające kleszcze – radzi dr Kusy.

Mieszkanie

Jeśli nasz pies mieszka na zewnątrz warto pomyśleć o izolacji w budzie, tak, by w nadchodzące chłody mógł liczyć na ciepłe i suche schronienie. Psy przebywające w mieszkaniach są narażone na ciągłe zmiany temperatur, stale przebywają w ciepłym pomieszczeniu, a kiedy wychodzą na spacer są skazane na chłód. Właściciele powinni szczególnie zadbać o psy małych ras i te skąpo owłosione, gdyż szybko ulegają wychłodzeniu, więc sweterki i pelerynki, w których czasem widujemy np. yorki to nie fanaberia, ale wręcz konieczność. Nie zapominajmy również o bezdomnych zwierzętach, które dokarmiamy na osiedlach, najczęściej są to koty. W miastach często brak dla nich schronisk, dlatego udostępniajmy im piwnice, a obok dostarczania karmy zadbajmy by miały stały dostęp do świeżej wody.

Next article