Mimo wszelkich starań schronisko nigdy nie zastąpi im domu, poczucia bezpieczeństwa wynikającego z relacji z tym jedynym człowiekiem, do którego można się przywiązać i bezgranicznie mu ufać. Dla nich nasza decyzja o adopcji jest ratunkiem – szansą na nowe, godne życie.

Styl życia a potrzeby zwierzaka

Przygarnięcie zwierzaka powinno być przemyślaną i uzgodnioną z rodziną decyzją. Musimy brać pod uwagę dostosowanie wyboru zwierzaka do naszego stylu życia. Przed wyborem czworonożnego przyjaciela warto odpowiedzieć sobie na klika pytań: Czy będziemy w stanie zapewnić psiakowi czas, aby kilka razy dziennie wyjść z nim na spacer? Czy mamy dostatecznie dużo miejsca w domu, aby przyjąć dużego psa? Czy domownicy, zwłaszcza dzieci nie mają alergii na sierść zwierząt? Czy wyjeżdżając na wakacje, będziemy w stanie zapewnić psu lub kotu odpowiedzialną opiekę lub zabrać go ze sobą? Czy mamy dostatecznie dużo czasu aby po adopcji psa lub kota poświęcić mu czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków?

Do obowiązków właściciela psa lub kota należy również zapewnienie opieki weterynaryjnej, regularnych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, odpowiedniej karmy, regularnego odrobaczania oraz sprzątania po swoim pupilu podczas spacerów. Pamiętajmy o tym, że niektóre rasy psów i kotów wymagają regularnego czesania i pielęgnacji futra. Adoptując psa wymagającego zapewnienia dużej ilości ruchu jak np. husky, zastanówmy się, czy mamy czas na codzienną aktywność i bieganie z nowym przyjacielem?

Zwierzęca antykoncepcja

Adoptując szczenię lub kociątko musimy brać pod uwagę przeprowadzenie w przyszłości zabiegu kastracji lub sterylizacji w lecznicy weterynaryjnej. Dzięki temu zapobiegniemy niekontrolowanemu rozmnażaniu, które jest jedną z głównych przyczyn bezdomności zwierząt. Zwierzęta niewysterylizowane znaczą teren, w przypadku niewychodzących kotów zabieg trwale rozwiązuje problem. Trzeba pamiętać również o zapewnieniu odpowiedniej karmy dla kastratów.

Mój przyjaciel zwierzak

Jeżeli pies lub kot ma być przyjacielem rodziny, w której są małe dzieci, wybierajmy czworonoga szczególnie rozważnie, konsultując się z pracownikami schroniska, którzy znają temperament swoich podopiecznych.

Chcąc sprawić komuś prezent w postaci małego kotka lub pieska, najlepiej ustalmy to z osobą, którą chcemy obdarować i poprośmy, aby przyszła do schroniska wybrać przyjaciela z pomocą pracowników biura adopcyjnego. Dla zwierzaka powrót do schroniska po kilku dniach w domu jest ogromnym stresem i rozczarowaniem.

Pamiętajmy o tym, że zwierzęta przed trafieniem do schroniska często były wcześniej krzywdzone, zaniedbywane. Opiekunowie zwierząt oraz wolontariusze w schroniskach starają się w takich przypadkach odzyskać na nowo zaufanie psiaka lub kota przez wiele dni. Przygarniając zwierzaka, musimy poświęcić mu dużo czasu, aby przyzwyczaił się do nowych ludzi i warunków. Wymaga to cierpliwości i zaangażowania całej rodziny.

Nie omijajmy schronisk, zastanawiając się nad włączeniem do naszego życia psa lub kota, czekają tam duże i małe zwierzaki stęsknione za towarzystwem swojego człowieka. Dzięki adopcji zmieniamy ich świat, zyskując wiernego przyjaciela, który odwdzięcza się bezwarunkową miłością.