ażdy opiekun powinien zapewnić zwierzęciu prawidłową profilaktykę przeciwko chorobom zakaźnym. Dostępne szczepionki chronią przed groźnymi chorobami nie tylko zwierzę, ale w przypadku chorób takich jak wścieklizna i leptospiroza pośrednio także jego właściciela.

Psie choroby zakaźne

Psa należy raz na rok zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z polskim prawem, szczepienie to należy do obowiązkowych. Wścieklizna jest również niebezpieczna dla ludzi. Choć wydawać się może, że współczesny świat uporał się z tym problemem, wśród mieszkańców Afryki i Indii rocznie odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy przypadków wścieklizny. 28 września obchodzony jest światowy dzień walki ze wścieklizną. Więcej o zmaganiach z tą groźną i nieuleczalną chorobą ludzi i zwierząt można przeczytać tutaj: www.afya.org lub www.missionrabies.com.

Oprócz wścieklizny do najpoważniejszych psich chorób zakaźnych należą: nosówka, parwowiroza i choroba Rubartha. Są to choroby wirusowe, zakaźne i potencjalnie śmiertelne. Najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem walki z nimi są szczepionki, stosowane z powodzeniem u zwierząt już od wielu lat. Kolejnym potencjalnym zagrożeniem dla psów jest leptospiroza - choroba, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia nerek, wątroby oraz innych narządów. Podobnie jak wścieklizna leptospiroza jest chorobą, na którą mogą chorować również ludzie. Dostępne są szczepionki przeciwko leptospirozie u psów, chroniące przez 12 miesięcy. Naszego psa możemy zabezpieczyć także przed zakaźnym zapaleniem tchawicy i oskrzeli (kaszel kenelowy). Ochrona przed zakaźnym zapaleniem tchawicy i oskrzeli jest szczególnie ważna w przypadku psów, które często przebywają w grupach, np. na osiedlowych skwerach czy wystawach psów.

Kocie choroby zakaźne

Profilaktyka chorób zakaźnych kotów różni się od tej psiej, inaczej wygląda też kalendarz szczepień kotów wychodzących i niewychodzących. Jednak wszystkie mruczki powinny zostać zaszczepione przeciwko panleukopenii oraz kociemu katarowi, ponieważ wirus wywołujący panleukopenię może zostać przyniesiony do domu np. na obuwiu i doprowadzić do ciężkiej choroby u nieuodpornionego kota. Właściciele kotów wychodzących powinni pamiętać o zaszczepieniu pupila przeciwko białaczce zakaźnej i wściekliźnie. W Polsce koty chorują na wściekliznę częściej niż psy. Wynika to z tego, że spora populacja kotów żyje na wolności, a dodatkowo nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko tej chorobie. Kotów nie możemy skutecznie chronić przed zakaźnym zapaleniem otrzewnej (FIP) oraz wirusem niedoboru immunologicznego kotów (FIV), ale badania nad szczepionkami przeciwko tym chorobom trwają.

Na szczęście, w większości przypadków, przeprowadzenie cyklu szczepień u szczeniąt i kociąt, oraz dbanie o prawidłową profilaktykę zwierząt dorosłych chroni naszych podopiecznych przed chorobami zakaźnym przez całe życie. Warto też pamiętać, że regularne, coroczne wizyty profilaktyczne u lekarza weterynarii to doskonała okazja do oceny stanu zdrowia zwierzęcia i wykrycia ewentualnych schorzeń. Więcej informacji na temat chorób zakaźnych psów i kotów znajdziesz tutaj: www.szczepimypsykoty.pl oraz na fanpage’u: www.facebook.com/kocham.dbamozdrowie.chronie.