Czy ma Pan/i zwierzę domowe?

Czy Polacy w swoich mieszkaniach znajdują miejsce dla domowych zwierząt? Okazuje się, że niemal połowa respondentów (48%) posiada w zaciszu domowym pupila. Zwierzę jest częściej towarzyszem osób najmłodszych (62% wobec 48% dla ogółu), spotkamy je przede wszystkim na wsi (67%), też w wielu domach w miastach (35%). Osoby, które nie pracują częściej mają w domu zwierzę niż osoby pracujące.

 

 

 

 

 

Jakie zwierzę/zwierzęta domowe Pan/i posiada?

W odwiecznym sporze pies kontra kot w Polsce wygrywa ten pierwszy. Zdecydowanie najwięcej Polaków, którzy posiadają zwierzęta, w swym domu ma psa (83%). Mniej niż połowa sympatyków  zwierząt swoje mieszkanie dzieli z kotem (44%). Dużo mniejszą popularnością cieszą się inne gatunki zwierząt – takie jak: ptaki (4%), gryzonie (myszy, szczury, chomiki; 3%), czy gady (1%). Niemal każdy respondent mieszkający na wsi posiada psa (92% w stosunku do 60% mieszkańców miast 100 - 500 tysięcy mieszkańców), a połowa z nich zadeklarowała, że ma w domu kota (52% w stosunku do 28% osób zamieszkałych w miastach 20-100 tysięcy mieszkańców).

 

 

W jakim stopniu zgadza się bądź nie zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami:

TNS Polska zapytał również Polaków o to, czy zgadzają się ze stwierdzeniami, które wskazywałyby na ich stosunek do zwierząt. Zdecydowana większość Polaków zgadza się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka (87%), opieka nad zwierzęciem jest dużą odpowiedzialnością (91%) oraz dzieci powinny wychowywać się pośród zwierząt (80%). Pies jako przyjaciel człowieka cieszy się większym uznaniem na wsi (90%, w stosunku do 79% mieszkańców miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców). Z odpowiedzialności, jaka ciąży na posiadaczu pupila, częściej zdają sobie sprawę osoby, które zamieszkują miasta 20-100 tysięcy mieszkańców (97%, w stosunku do 91% ogółu). Dzieci powinny być wychowywane w towarzystwie zwierząt przede wszystkim według mieszkańców wsi (84% w stosunku do 70% mieszkańców miast największych). Rzadziej w ten sposób myślą dwudziestolatkowie oraz osoby z wyższym wykształceniem.

Podsumowanie badania

Niemal połowa Polaków posiada zwierzę domowe. Posiadanie oraz wybór zwierzęcia ma związek z miejscem zamieszkania. Nie zaskakuje fakt, że zwierzęta częściej posiadają mieszkańcy wsi niż mieszkańcy miast. Są oni również częściej właścicielami psa lub kota. Najczęściej posiadanym zwierzęciem jest pies. Mniej niż połowa wielbicieli zwierząt wybiera kota. Polacy niemal jednogłośnie zgadzają się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka oraz, że posiadanie zwierzaka wymaga odpowiedzialności. Nieco mniej zgodnie podchodzą do kwestii roli zwierząt w wychowaniu dzieci.
 

źródło: TNS Polska
TNS Polska | ul. Wspólna 56 00-687 Warszawa | 22 598 98 98 | www.tnsglobal.pl