Home » Back to school » Nauka angielskiego w oparciu o innowacyjne metody
Back to school

Nauka angielskiego w oparciu o innowacyjne metody

Max Azarov

Założyciel i prezes internetowej szkoły języka angielskiego dla dzieci Novakid

Dlaczego warto uczyć się języków obcych od najmłodszych lat?

Tak naprawdę im wcześniej zaczniemy uczyć się języka obcego, tym większe szanse, że osiągniemy płynność zbliżoną do poziomu rodzimych użytkowników języka. Psychologowie i językoznawcy wskazują na graniczny wiek kilku lat, do którego najlepiej rozpocząć edukację, z tego względu w Novakid naukę mogą podjąć już czterolatki. Lekcje języka obcego nie tylko rozwijają zdolności komunikacyjne czy poprawiają umiejętności zapamiętywania. Według badania, które przeprowadziliśmy w listopadzie 2020, rodzice naszych uczniów deklarują, że znajomość języka angielskiego dodaje ich pociechom pewności siebie, rozwija inteligencję, zachęca do podróży i zawierania międzykulturowych przyjaźni. Nie zapominajmy, że to właśnie angielski jest najbardziej międzynarodowym językiem, dlatego większość pytanych słusznie sądzi, że umiejętność porozumiewania się po angielsku to furtka do kariery zawodowej i inwestycja w przyszłość dziecka.

Co takiego odróżnia szkołę Novakid od innych?

W oparciu o aktualną wiedzę neurolingwistyczną i pedagogiczną starannie przygotowaliśmy program nauczania, który nieustannie doskonalimy i wzbogacamy o kolejne aspekty. Lekcje w Novakid trwają 25 min – to według naukowców optymalny czas, w którym dziecko potrafi się skupić, nie tracąc przy tym zapału do nauki. Ponadto, wszyscy zatrudnieni lektorzy to native speakerzy lub near-native speakerzy (osoby dwujęzyczne) z różnych stron świata. Lekcje odbywają się wyłącznie po angielsku, więc uczniowie w pełni zanurzają się w języku. Dzieci mają szansę osłuchać się z naturalnymi akcentami, zarówno brytyjskim, jak i amerykańskim. Wykorzystujemy też innowacyjne metody nauczania w oparciu o nowe technologie, co pozwala utrzymywać uwagę uczniów.

Właśnie, jak udaje się utrzymywać zaangażowanie maluchów?

To może wydawać się niewiarygodne, ale dzieci naprawdę potrafią się głęboko skupić! Oczywiście, pod warunkiem, że coś wzbudzi ich wyjątkowe zainteresowanie. Zachęcam, żeby kiedyś spróbować oderwać swoją pociechę od ulubionej zabawy czy oglądania ukochanej bajki – gwarantuję, że będzie trudno! Dlatego w Novakid stawiamy na to, by zajęcia były przede wszystkim wciągającą, interaktywną zabawą, bazującą wyłącznie na tzw. wzmocnieniu pozytywnym. Polega to na tym, że  lektorzy nie oceniają dziecka negatywnie ani nie krytykują, a uczeń dostaje pochwałę po wykonaniu zadania, obojętnie czy to za pierwszym, czy za kolejnym razem. Program nauczania jest oparty o metodę pełnego fizycznego reagowania (tzw. total physical response), która polega na odruchowym używaniu gestów, mimiki, dosłownie całego ciała, dzięki czemu dzieci naturalnie przyswajają nowy język – dokładnie tak samo, jak ojczysty. Korzystamy też z quizów i innych elementów grywalizacyjnych, wdrażamy nowe technologie, np. w postaci wirtualnych wycieczek z lektorem po muzeach. Stosujemy również tzw. uczenie maszynowe, które polega na tym, że platforma gromadzi dane o wynikach i postępach konkretnego ucznia, a następnie personalizuje lekcje, uwzględniając przy tym obszary, gdzie dziecko potrzebuje najwięcej pomocy i powtórek.

To dlatego cieszycie się takim zaufaniem rodziców?

W Polsce mamy już ok. 11 tys. aktywnych uczniów i liczba ta stale rośnie. To dla nas sygnał, że rodzice widzą efekty nauki, są zadowoleni i polecają Novakid sobie nawzajem. Ponad 90 proc. ankietowanych ze wspomnianego już badania docenia możliwość zajęć zdalnych ze względu na oszczędność czasu, który musieliby przeznaczyć np. na dojazd. Warto podkreślić, że jedynie w większych ośrodkach jest szansa na stacjonarne lekcje z native speakerem, a dzięki Novakid z takich lekcji mogą skorzystać mieszkańcy mniejszych miast i wsi. To też część naszej misji – sprawiać, by edukacja była dostępna dla wszystkich dzieci.

Next article