Home » Rozwój dziecka 2 » Czas na nowe buty
Rozwój dziecka 2

Czas na nowe buty

ierwsze kroki dziecka to zdecydowanie moment, na który czekają wszyscy rodzice. Pełni dumy patrzą na swoje maleństwo, które powoli stawia jedną nóżkę za drugą. To wydarzenie, poza radością, niesie też ze sobą pytanie o pierwsze buciki dla małego piechura. Muszą być one wybierane bardzo ostrożnie – przecież to od nich zależy rozwój stópek!

Kiedy kupić pierwsze buciki dziecku?

Na początku swojego życia Twój maluch większość czasu leży. Jego stópki w tym czasie nie powinny być skrępowane – najlepiej, by były okryte tylko miękkimi i wygodnymi skarpetkami, które uchronią przed zimnem.

Między 10. a 15. miesiącem życia dzieci zazwyczaj zaczynają chodzić, to najlepszy czas, żeby pomyśleć o zakupie pierwszego obuwia. Pamiętaj jednak, aby nie zakładać dziecku bucików na cały dzień, a jedynie, kiedy wychodzicie na spacer lub gdy jego stopy narażone są na uszkodzenia. Podczas zabawy w domu pozwól maluchowi na swobodę i bieganie na bosaka po miękkim dywanie.

 

 

Kiedy wybierasz się do sklepu

Zakupy z maluchem to nie lada wyzwanie, mały szkrab potrafi dać popalić. Nie rezygnuj jednak z obecności dziecka podczas wybierania butów, ponieważ twoja pociecha powinna je koniecznie przymierzyć. Wszystkie metody z patyczkiem, odrysowywaniem i mierzeniem stopy centymetrem nie sprawdzą się tak, jak po prostu ubranie bucików.

  • W sklepie włóż dziecku buty, a gdy w nich stanie – sprawdź, czy na pewno mają odpowiednią długość, przyciskając czubek buta. Prawidłowo dobrany bucik powinien być dłuższy od stopy o 5-10 mm w zależności od kształtu czubka, układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie podczas chodzenia i szybki wzrost stopy na długość.
  • Wybierając buty dla dziecka, zwróć uwagę na ich czubki. Powinny być one szerokie i wysokie, dopasowane do promieniście ułożonych palców. Zbyt wąskie i niskie czubki butów mogą prowadzić do deformacji stopy oraz do powstawania bolesnych odcisków i otarć.
  • Buty dziecka powinny być przede wszystkim wykonane z naturalnych, miękkich, higienicznych materiałów. Obuwie musi dopasowywać się do kształtu oraz wymiarów stopy malucha. Powinny także być przewiewne – ochroni to twoje dziecko przed rozwojem drobnoustrojów, które mogą wywoływać choroby skóry.
  • Buty dziecięce powinny mieć elastyczne, łatwo zginające się spody. Dla małych dzieci wysokość obcasa powinna wynosić maksymalnie 5 mm. Zbyt wczesne noszenie butów na wyższym obcasie może spowodować zmiany w budowie stóp oraz w ustawieniu kończyn dolnych i miednicy.
  • Ważne jest także wygodne zapięcie. Dla młodszych dzieci warto wybierać buty wkładane lub na rzepy, dzięki temu mały smyk szybko i łatwo samodzielnie je założy.

 

 

Zaufaj specjalistom

Buty dziecka to nie tylko ładny dodatek do ubranka, to najważniejszy element jego garderoby. Stopy malucha rozwijają się aż do 8. roku życia, musisz więc bardzo świadomie wybierać odpowiednie pary. Wygodne i bezpieczne obuwie zapewnia twojemu dziecku komfort podczas chodzenia i dba o jego prawidłową postawę. Dobre buty to z pewnością inwestycja w zdrowie twojej pociechy. Polska firma Befado troszczy się o zdrowy rozwój stóp dziecka od najmłodszych lat. Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu obuwia dla najmniejszych członków rodzin, certyfikat Zdrowa Stopa przyznawany przez Instytut Przemysłu Obuwniczego, wysokiej jakości materiały i tysiące zadowolonych stópek sprawiają, że rodzice już od ponad 80 lat ufają tej marce. Wybierając Befado, masz pewność, że buciki są nie tylko modne, ale także komfortowe i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa.

Czy wiesz, że…?

Stopa twojego dziecka rośnie w zaskakująco szybkim tempie. W ciągu roku może być dłuższa nawet o 1,5 centymetra. Koniecznie, co 3 miesiące sprawdzaj stopę malucha, aby mieć pewność, że nie nosi on za małych butów.

 

Next article