Home » Rozwój dziecka 2 » Dbajmy razem o nasze dzieci!
Rozwój dziecka 2

Dbajmy razem o nasze dzieci!

Blanka Mellova
Kierownik Centrum ds. Żywienia, Zdrowia i Wellness w Nestlé Polska

Ten trend dotyczy też dzieci. Obecnie aż 42 mln dzieci powyżej 5 roku życia ma nadwagę lub otyłość. W Polsce łączną liczbę dzieci otyłych szacuje się na 12-18 proc.2. Dodatkowo według badań przeprowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka, co trzecie dziecko uczestniczy nieregularnie lub wcale w zajęciach wychowania fizycznego3, co może przyczyniać się do powstawania nadmiernej masy ciała oraz trudności społecznych w starszym wieku. Dlatego inicjatywy takie jak Nestlé for Healthier Kids nabierają szczególnego znaczenia.

Czym jest Nestlé for Healthier Kids?

Nestlé for Healthier Kids to nasza globalna inicjatywa. W jej ramach, do 2030 roku chcemy pomóc 50 milionom dzieci na całym świecie w prowadzeniu zdrowszego stylu życia. Poprzez szereg programów i działań, jakie składają się na Nestlé for Healthier Kids, pragniemy edukować rodziców i dzieci na temat prawidłowego odżywiania jak również zachęcać ich do wprowadzenia takich nawyków żywieniowych, dzięki którym będzie im się żyło zdrowiej. Jest to bardzo ważne, gdyż pozytywnie przełoży się na wiele aspektów ich życia, także społecznego.

Nestlé for Healthier Kids opiera się na 6 zdrowych nawykach żywieniowych:

– Karm dziecko jak dziecko

– Jedz pożywnie, wybieraj różnorodne produkty

– Pij wodę

– Zarządzaj porcjami

– Jedz posiłki z rodziną

– Baw się i bądź aktywny fizycznie

Uświadamiamy rodziców, nauczycieli i wychowawców jak dbać o dobre, prawidłowe odżywianie organizmu. Podkreślamy, jak istotna jest rola aktywności fizycznej w utrzymaniu dobrej kondycji oraz prawidłowe nawodnienie organizmu. Uczymy jak komponować odpowiednio zbilansowane posiłki i zwracamy uwagę, że wielkość zjadanych porcji ma ogromne znaczenie dla utrzymania prawidłowej masy ciała. Aby rodzice, ale też dzieci mogły podejmować świadome wybory, wprowadziliśmy na opakowaniach naszych produktów informacje jaka jest dzienna zalecana porcja danego produktu oraz jakie wartości odżywcze są wraz z nią dostarczane organizmowi.

Jakie działania w ramach tej inicjatywy udało się firmie Nestlé zrealizować w Polsce?

W Polsce nasza inicjatywa realizowana jest od 2014 roku w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego. Jest to program, w którym zachęcamy do aktywności fizycznej, ale też edukujemy na temat prawidłowego odżywiania. Realizujemy go wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki (PZLA), a patronuje mu Ministerstwo Sportu i Turystyki. Objęliśmy nim dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów. Stworzyliśmy w nich specjalne grupy, w których dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności sportowe pod przewodnictwem wyszkolonych i wspieranych przez nas trenerów. Oprócz zajęć sportowych prowadzą oni również warsztaty edukacyjne, na których przekazują dzieciom wiedzę na temat prawidłowego odżywiania i odpowiedniego nawodnienia nie tylko podczas treningu.

Jakie wsparcie w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego otrzymują trenerzy?

Nestlé wspiera trenerów, przygotowując ich merytorycznie. Dostarczamy materiały edukacyjne w zakresie promocji prawidłowych nawyków żywieniowych, przeprowadzamy dla nich specjalne szkolenia. Jest to bardzo ważne ze względu na rolę, jaką trenerzy odgrywają w programie. Są autorytetami. Dlatego muszą być dobrze przygotowani, gdyż to od nich dzieci będą uczyć się dobrych nawyków. To z nimi będą dyskutować o sporcie, a także podzielą swoje sukcesy i porażki. Dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, trenerzy są bardzo ważnymi osobami, niekiedy nawet ważniejszymi od rodziców. Dlatego bardzo zależy nam na tym, by przekazywali dzieciom wartościową wiedzę, byli wyedukowani na wielu płaszczyznach i dzielili się z najmłodszymi swoim doświadczeniem.

Jakie zajęcia są oferowane dzieciom w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego?

W klasach edukacji wczesnoszkolnej pokazujemy dzieciom, że aktywność fizyczna to zabawa. Dzięki niej można zawierać nowe znajomości i spędzać ciekawiej czas. Na tym etapie dzieci uczestniczą w grach ruchowych. Dzieci starsze, zainteresowane lekkoatletyką, rozwijają swoje umiejętności na cotygodniowych zajęciach pozalekcyjnych. Treningi przygotowują młodzież do zawodów, które rozgrywane są na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim jak np. Nestlé Cup.

Program Lekkoatletyka dla każdego działa w Polsce już od 4 lat. Jakie efekty udało się uzyskać u najmłodszych? Czy możemy już mówić o sukcesie tego projektu?

Po kilku latach działania programu Lekkoatletyka dla każdego postanowiliśmy sprawdzić efekty naszych wysiłków. Dlatego przeprowadziliśmy ogólnopolski projekt badawczy #zacznijodlekkiej. Do udziału w programie razem z PZLA zaprosiliśmy Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Celem naszego badania była ocena stanu odżywienia, sposobu żywienia, sprawności fizycznej i kompetencji społeczno-emocjonalnych u 12 i 13-latków biorących udział w programie Lekkoatletyka dla każdego. Przebadaliśmy w sumie ponad 1000 dzieci z całej Polski, z czego połowa to młodzież biorąca udział w naszym programie, a druga połowa to dzieci nieuczestniczące w tego typu programie czy sportowych zajęciach pozalekcyjnych.

Badanie #zacznijodlekkiej objęło kilka ważnych aspektów rozwoju dzieci i dzięki temu udało nam się wykazać, że regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie, prawidłowy rozwój organizmu, ale także rozwój społeczno-emocjonalny naszych dzieci.

Czy na podstawie przeprowadzonych przez Państwa badań możemy stwierdzić w jakiej kondycji są dzieci w Polsce?

Przeprowadzone badania dowodzą, że dzieci w wieku szkolnym ruszają się za mało, co ma bardzo negatywny wpływ na ich kondycję fizyczną. Ponad 25 proc. dzieci z grupy kontrolnej (nieuprawiających sportu regularnie) ma problem z nadwagą i otyłością, u dzieci z programu Lekkoatletyka dla każdego nadwagę i otyłość stwierdzono u mniej niż 9 proc. uczestników badania. Dodatkowo dzieci z grupy kontrolnej bardzo często miały problem z otyłością brzuszną, która może być początkiem problemów zdrowotnych w życiu dorosłym, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Badania zwyczajów żywieniowych wykazały, że problemy z prawidłowo zbilansowaną dietą mają nie tylko dzieci z grupy kontrolnej, ale także biorący udział w naszym programie. Większość nastolatków spożywa mniej niż 3 porcje warzyw, a w prawidłowym modelu odżywiania warzywa powinny być podstawową każdego posiłku. Dzieci także spożywają zbyt mało produktów mlecznych, a w ich diecie jest zdecydowanie za dużo cukru. To dla nas sygnał, że powinniśmy kłaść jeszcze większy nacisk na edukację najmłodszych, ale przede wszystkim skierować ją również do rodziców i opiekunów.

Badanie #zacznijodlekkiej pokazuje, że brak regularnej aktywności fizycznej już u najmłodszych może powodować problemy zdrowotne, zmniejsza wydolność i sprawność fizyczną organizmu, np. w wypadku chłopców ćwiczących regularnie w programie wynik oceny sprawności fizycznej był prawie 40 proc. wyższy niż u równolatków w grupie kontrolnej, dla dziewcząt wyniki było lepsze o 36 proc.

Badanie również potwierdziło, że zaangażowanie dzieci w regularną aktywność fizyczną i programy takie jak Lekkoatletyka dla każdego może wspierać rozwijanie pożądanych kompetencji społeczno-emocjonalnych. Dlatego zadaniem dla nas wszystkich: rodziców, opiekunów, nauczycieli, mentorów, ale również takich firm jak Nestlé jest edukowanie dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do regularnej aktywności fizycznej. Takie działania dadzą wymierne efekty nie tylko dziś, ale także za kilka lat, gdy nasze dzieci będą wkraczać w dorosłe życie.


ZADBAJ O WŁASNE DZIECKO!
Już dziś zapisz je do programu Lekkoatletyka dla każdego. To bardzo proste. Wystarczy zeskanować poniższy kod QR, pobrać aplikację programu i wyszukać w niej informację, gdzie w Twojej okolicy znajduje się szkoła zaangażowana w program.


1 http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/
2 Oblacińska A., Jodkowska M. (red.): Otyłość u polskich nastolatków: epidemiologia, styl życia, samopoczucie. Instytut Matki i Dziecka. Warszawa, 2007,
3 Oblacińska A., Tabak I.: Jak pomóc otyłemu nastolatkowi?, IMiD, Warszawa 2006, 13-30.
Next article