Home » Rozwój dziecka 2 » Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?
Rozwój dziecka 2

Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?

Dr. Angelika Maria Gąsior
Właścicielka i szkoleniowiec w firmie Godmother, prowadząca autorskiego bloga (www.godmother.pl)

Artykuł, który masz w ręku, dotyczy dwóch najważniejszych aspektów, by wychować dzieci, które poradzą sobie w życiu. Mowa o edukacji finansowej i rozwoju osobistym. Czyli jednym słowem: przedsiębiorczości. Chodzi o to, by dzieci posiadały cechy przedsiębiorcy, cechy ludzi zaradnych życiowo, cechy ludzi sukcesu. O jakich cechach mowa i czego konkretnie możesz nauczyć dziecko już dziś?

1. Edukuj siebie.

Po pierwsze, jeśli nisko oceniasz swoją wiedzę finansową czy poziom rozwoju osobistego, wiedz że nic nie jest stracone! Wszystkiego możesz się nauczyć, począwszy od inwestowania w nieruchomości, aż po układanie budżetu domowego czy oszczędzanie pieniędzy z przeciętnej wypłaty. Możesz pracować nad swoimi nawykami, nad samodyscypliną  i zorganizowaniem. A jeśli uważasz, że jesteś świetny w temacie – tym lepiej. Pomyśl, ile zajęło Ci zdobycie tej wiedzy i jak wiele ułatwisz dzieciom, jeśli będą ją posiadać od najmłodszych lat.

2. Odpowiadaj na pytania.

Dzieci to są sprytne bestie. W zasadzie nie trzeba ich niczego uczyć. Świat jest tak fascynujący, że oczarowane nim dzieci, same zadają pytania. Dziesiątki, setki pytań. I tak (czasem z małą pomocą internetu) każdy rodzic wyjaśni, skąd się bierze mleko, co to jest czarna dziura i gdzie jest słonce, gdy go nie ma. A co z pytaniami dotyczącymi pieniędzy? Zachęcam, by wykorzystywać każdą okazję, kiedy dziecko samo zainteresuje się finansami. Jest to świetna okazja, by wyjaśnić co potrafią pieniądze, ale też czego należy się wystrzegać. To samo dotyczy pytań, odnoszących się do “zbyt odważnych” marzeń. Często kwitujemy je, że się nie da, żeby najpierw skończył szkołę, a potem pomyślimy.  Mimo braku złych intencji, możemy niechcący podciąć dziecku skrzydła. A przecież ono może być kimś wielkim!

3. Pozwól doświadczyć.

Stare porzekadło mówi, że nigdy nie uczymy się tak skutecznie, jak przez praktykę i doświadczenie. Pieniądze w dzieciństwie to wstydliwy temat tabu. Nie potrafimy ich zarabiać, wydawać oszczędzać, ani w żaden sposób nimi gospodarować.

Całą prawdę odkrywają badania przeprowadzone w 2014 roku przez grupę KRUK. Młodzi Polacy, w wieku 18-25 lat (czyli właśnie Ci, którzy mają swoje pierwsze samodzielne doświadczenia z pieniędzmi) potwornie się zadłużają. Średnie zadłużenie młodego człowieka w Polsce to 3600 zł. Jak tłumaczą autorzy badania, jest to efekt nieprzemyślanych priorytetów finansowych, nieświadomości konsekwencji podpisywania długoterminowych umów (pierwsze auto na raty, telefon na abonament) oraz bagatelizowanie problemu zadłużenia. Jeśli ten młody Polak, w porę nie zareaguje, czeka go bardzo przeciętna przyszłość finansowa, pełna zmartwień i bezradności.

To dlatego tak ważne jest, by pozwolić dziecku zdobyć pierwsze finansowe doświadczenia pod okiem rodziców, kiedy konsekwencje są możliwe do opanowania.

4. Ucz poprawnych nawyków.

Całe nasze życie składa się z nawyków. Tych pozytywnych, które warto pielęgnować, oraz tych negatywnych, których ciężko się pozbyć. Budując w dziecku pozytywne nawyki, pomożesz mu w budowaniu pewności siebie, kreatywnym myśleniu, samodyscyplinie, konsekwencji – i wszystkich tych cechach, które tak bardzo przydają się do kreowania takiego życia, jakiego pragniemy. Pamiętajmy jednak, by nie wpaść w pułapkę hipokryzji. Zdarza się, że zaganiamy dzieci do książek, tymczasem nas, ciężko z książką w ręku złapać. Uczmy się więc nowych nawyków razem!

Istnieje wiele sposobów na to, by wychować dzieci zgodnie z naszymi najlepszymi intencjami. Najważniejsze, to wyposażyć dzieci w takie umiejętności, jakie będą im niezbędne w samodzielnym życiu. Jak zacząć? Małymi kroczkami.
www.godmother.pl

Next article