Home » Rozwój dziecka » Fundacja Orange radzi, jak wprowadzać dzieci w cyfrowy świat
madiaplanet970x250
Rozwój dziecka

Fundacja Orange radzi, jak wprowadzać dzieci w cyfrowy świat

2-Fundacja-Orange-radzi,-jak-wprowadzać-dzieci-w-cyfrowy-świat
2-Fundacja-Orange-radzi,-jak-wprowadzać-dzieci-w-cyfrowy-świat
Jak zachować bezpieczeństwo w sieci i mądrze z niej korzystać? Tego uczą się dzieci w programie MegaMisji.

Nasze dzieciństwo upłynęło na podwórku i najczęściej – bez elektronicznych gadżetów. Dziś urządzenie podłączone do sieci to stały atrybut ucznia podstawówki.

Smartfon, tablet – kiedy zacząć?

Jak wynika z badań, już 20 proc. dzieci w wieku 1-2 lat, ma kontakt z urządzaniami z dostępem do internetu. To dużo, a wytyczne światowych organizacji (WHO i Amerykańskiej Akademii Pediatrii) są dość jasne. Specjaliści uważają, że dzieci poniżej 2 lat nie powinny mieć w ogóle kontaktu z urządzeniami ekranowymi. W wieku 2-6 lat mogą używać ich przez maksymalnie 20 minut dziennie, z kolei w wieku 6-12 lat górna granica wynosi 2 godziny. Ważne też, aby gry wideo pojawiły się w życiu dziecka nie wcześniej niż po 6. urodzinach.

Tak restrykcyjne normy wynikają z dbałości o prawidłowy rozwój mózgu, który w czasie rozwoju potrzebuje stymulacji poprzez używanie zmysłów. Ważne jest, by dzieci dotykały, wąchały, słuchały, smakowały. A przede wszystkim, były w bliskich relacjach i budowały pierwsze więzi z ludźmi. Nie tylko czas spędzany przed ekranem na znaczenie, ale także jego jakość.

Jak wspierać dziecko w cyfrowym świecie?

Gdy dziecko zacznie już korzystać z technologii, warto aby rodzice czy opiekunowie wchodzili w poszczególne aktywności wspólnie z nim. – Zachęcam wszystkich rodziców do poszukiwania aplikacji rozwijających kreatywność, wspólnego kręcenia rodzinnych filmów, komunikacji z bliskimi. A w kolejnym kroku polecam aplikacje oraz gry i zabawy do nauki kodowania. Sama jako mama trójki dzieci je stosuję. Szybko okazało Się, że umiejętności dzieci przerosły moje najśmielsze oczekiwania. – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Oranga. Cyfrowych narzędzi wspomagających kreatywność nie brakuje. To chociażby darmowe edukacyjne środowisko do nauki kodowania Scratch czy Khan Academy – platforma do samodzielnego uczenia się. Wystarczy odrobina poszukiwań, by odnaleźć świetne, bezpłatne narzędzia, które zapewnią rodzinie dobrą zabawę i pomogą dzieciom nauczyć się czegoś nowego. Jednak pierwsze kroki w cyfrowym świecie to przede wszystkim nauka, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Szereg porad dla rodziców można znaleźć na www.orange.pl/razemwsieci.

Fundacja Orange dla szkół

Kreatywne i bezpieczne korzystanie z cyfrowych narzędzi to w zmieniającym się świecie niezwykle istotna umiejętność. Cyfrowa rewolucja dokonuje się na naszych oczach, więc nie ma jeszcze tak wielu systemowych rozwiązań, które pozwolą dzieciom rozwinąć cyfrowe kompetencje. Dlatego Fundacja Orange od kilku lat prowadzi duże, ogólnopolskie programy, w których najmłodsi uczniowie dowiadują się, jak korzystać z sieci odpowiedzialnie, a starsi piszą swoje pierwsze programy, budują stację pogodową, konstruują roboty czy nawet… pianino z bananów. Nabór szkół do obu inicjatyw – jak co roku – przewidziany jest na wiosnę. Nauczyciele zyskują kompleksowe wsparcie i szkolenia z wykorzystania e-zasobów w pracy z dziećmi.

Kodowanie to frajda. A dzięki Fundacji Orange #SuperKoderzy działają m.in.: na języku polskim, historii czy przyrodzie.

Cyfrowa edukacja – jak zacząć?

Rodzice mogą skorzystać z porad i materiałów na stronie Fundacji, a także wziąć udział w interaktywnym kursie na www.fundacja.orange.pl/kurs. Dla dzieci można pobrać darmową aplikację mobilną MegaMisja z Psotnikiem, która pomoże im poznać kilka ważnych zasad bezpieczeństwa w internecie. To pierwsza tego typu edukacyjna propozycja w Polsce.

przerobiona-infografika-orange-3
Next article