Home » Rozwój dziecka » Gry łączące pokolenia
Rozwój dziecka

Gry łączące pokolenia

W dobie rozwijających się technologii coraz cenniejsze stają się chwile, które domownicy spędzają razem, przy wspólnej aktywności, bez udziału telewizora, komputera czy telefonu komórkowego. Jednym z takich zajęć są gry planszowe.

Choć towarzyszą nam od lat, w ostatnim czasie przeżywają rozkwit, a my możemy wybierać spośród wielu interesujących i naprawdę różnorodnych tytułów.

Dynamicznie i wesoło

Dorosłym z pewnością przyda się rozruszanie szarych komórek, a młodszych graczy ucieszy propozycja szybkiej zabawy w poszukiwanie par. Na tym właśnie polegają popularne Dobble! To ekspresowa gra karciana, w której w morzu różnorodnych symboli poszukujemy tych, które są identyczne.

Dowolne dwie karty z talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek a naszym zadaniem jest znaleźć go i głośno nazwać, zanim zrobią to przeciwnicy. Rozgrywki są szybkie i wymagają nie lada spostrzegawczości oraz refleksu, a pomyłki dostarczają graczom mnóstwo śmiechu i zabawy.

Poszukiwanie najlepszej strategii

Oczywiście nie każdy musi się odnaleźć w tak dynamicznej zabawie. Gdy gramy z dziadkami lub po prostu wolimy coś spokojniejszego, warto skłonić się ku nieco bardziej klasycznym grom planszowym, takim jak chociażby Wsiąść do Pociągu: Europa. To niezwykle przyjemna rodzinna zabawa, w której uczestnicy budują trasy kolejowe na planszy z mapą Starego Kontynentu.

Na początku gry dobieramy karty tras, które będą naszymi celami – wskazują one miasta, które musimy ze sobą połączyć. Następnie za pomocą kolorowych kart wagonów będziemy zajmowali kolejne odcinki naszych tras. W tej grze do zwycięstwa poprowadzi nas nie: szybkość czy spostrzegawczość, a umiejętne planowanie i obmyślenie dobrej strategii działania.

Obraz wart tysiąca słów

Gry planszowe to również doskonałe narzędzie, pozwalające domownikom jeszcze lepiej się poznać i rozwinąć swoją kreatywność. Jeśli lubimy pobudzające wyobraźnię zabawy ze słowem, warto zwrócić uwagę na luźniejsze, narracyjne tytuły. Przykładem może być Dixit – wesoła gra skojarzeń, w której naszym zadaniem jest wymyślanie i odgadywanie haseł zainspirowanych przepięknymi, wieloznacznymi ilustracjami.

To nie tylko zabawa słowna, w której uczymy się nazywać nasze myśli i podążać za skojarzeniami. W Dixicie równie ważne jest wczucie się w sytuację drugiej osoby i próba przewidzenia, o co mogło jej chodzić.

Przyjemne z pożytecznym

A co z grami edukacyjnymi? Oczywiście planszówki same w sobie rozwijają wiele dziecięcych umiejętności: od przestrzegania reguł, poprzez skupienie czy planowanie, aż do przewidywania ruchów przeciwnika. Są jednak i takie gry, które zostały zaprojektowane specjalnie, by pomagać najmłodszym w poszerzaniu wiedzy w konkretnym zakresie – jak na przykład tytuły z serii BrainBox. To quizowe gry oparte o zapamiętywanie i spostrzegawczość, które dodatkowo przemycają szkolne zagadnienia z matematyki, biologii czy geografii. Poszczególne wersje dobieramy według wieku dziecka i interesującego nas przedmiotu.

Next article