Home » Rozwój dziecka » Idealne pieluszki dla twojego dziecka. Jak wybrać właściwe?
rozwój dziecka

Idealne pieluszki dla twojego dziecka. Jak wybrać właściwe?

dziecko
dziecko

Agnieszka Bieńkowska-Kulesza

Położna z pasji i zamiłowania, certyfikowany Doradca Laktacyjny i Edukator ds Laktacji, specjalista Rehabilitacji Okołoporodowej PTUG, doradca Chustonoszenia ClauWi, właścicielka Centrum Wspierania Rodziny „moreLOVE”, gdzie wspiera młode mamy w czasie okołoporodowym, prowadzi edukację przedporodową, konsultacje laktacyjne i uroginekologiczne oraz naukę prawidłowej pielęgnacji noworodka i motania dziecka w chuście, położna w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie

Kiedy rodzice czekają na narodziny swojego maluszka i kompletują wyprawkę noworodkową, zastanawiają się, jakie pieluszki wybrać, aby były najlepsze dla ich pociechy.

Na pewno najistotniejszym kryterium wyboru jest ochrona delikatnej skóry noworodka, która jest kilka razy cieńsza niż skóra dorosłego, skłonna do odparzeń i podrażnień – tym bardziej, że nawet kilka razy dziennie jest narażona na kontakt z moczem, kupką czy materiałem samej pieluszki. Zalecam więc wybór tych, które mają w składzie naturalne i hipoalergiczne materiały, dzięki czemu skóra dziecka ma zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza, co stwarza mniejsze ryzyko odparzeń oraz uczuleń. Powierzchnia pieluszki powinna być wykonana np. z bawełny, środek (część chłonna) z celulozy ozonowanej (niebielonej chlorem), a zewnętrzna część z materiału wodoodpornego i nieprzemakalnego (np. z włókien kukurydzy).

Alternatywą dla pieluszek jednorazowych są pieluszki wielorazowe, które także są wykonane z bezpiecznych materiałów, zapewniają komfortowe warunki dla skóry noworodka, są wyjściem ekologicznym i ekonomicznym, a przy dobrej organizacji także opcją praktyczną. Warto wybierać rozwiązania przyjazne dla naszego dziecka, ale i dla środowiska, w którym będzie dorastał. Na początku będziemy zużywać kilkanaście pieluszek dziennie. Jest to ogromna ilość plastiku zawartego w niskiej jakości pieluszkach, które przez bardzo długi czas będą się rozkładały na naszej planecie.

Przy wyborze pieluszek ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar dla naszego maleństwa. Rozmiar 0 dotyczy wcześniaków, 1 (2-6 kg), 2 (5-8 kg) i większe starszych dzieci. W związku z tym najczęściej wybieranymi na początku pieluszkami są te w rozmiarze 1. Zalecam, aby nie kupować od razu dużej ilości pieluszek jednego typu, marki czy rozmiaru. Maluchy szybko rosną i lada moment może być konieczny zakup pieluszek w większym rozmiarze. Ponadto warto najpierw przetestować, jak dany produkt sprawdzi się u naszego dziecka. Należy jednak pamiętać, że rozmiary i ich przedziały kilogramowe mogą się różnić między producentami, na co należy zwrócić uwagę przy zmianie marki pieluszek.

Wybierając pierwsze pieluszki powinniśmy także pamiętać, że po porodzie kikut pępowiny musi być prawidłowo pielęgnowany, co oznacza, że koniecznie musi być suchy i czysty. Pomocne w tym mogą być pieluszki ze specjalnym wycięciem na pępek – to alternatywa dla standardowego, prawidłowego sposobu zakładania z wywinięciem pieluszki, zanim pępek odpadnie.

Co więcej, odnośnie użytkowania, należy pamiętać o tym, aby pieluszka nie była zbyt luźno zapięta w pasie i na udach – po zapięciu rzepów pieluszki należy włożyć dwa palce pod gumkę na wysokości brzuszka noworodka i sprawdzić, czy jest swoboda przy przesuwaniu ich, ale także czy pieluszka odpowiednio przylega i nie odstaje od ciałka. Komfort maluszka jest bardzo ważny. Jeśli zauważymy, że pieluszka jest ciasna, pojawiły się zaczerwienienia w miejscu gumki, zawartość wypływa z pieluszki, pieluszka przecieka, maluch jest w niej niespokojny – koniecznie należy reagować. Oprócz wyboru zbyt małej pieluszki możemy nieprawidłowo ją zakładać lub korzystać z produktu o niskiej jakości.

Zachęcam do udziału w zajęciach edukacji przedporodowej, aby – oprócz zapoznania się z teorią na tematy okołoporodowe – móc przećwiczyć także m.in. prawidłową pielęgnację dziecka, w tym sposób zmiany pieluszki.

Next article