Home » Rozwój dziecka » Jak dać dziecku przestrzeń do rozwoju?
Rozwój dziecka

Jak dać dziecku przestrzeń do rozwoju?

Jak-dać-dziecku-przestrzeń-do-rozwoju
Jak-dać-dziecku-przestrzeń-do-rozwoju

Dziecko to istota, która by poznawać świat w jego pełnym spektrum potrzebuje ku temu nie tylko odpowiedniego otoczenia, ale także pełnego komfortu i swobody, dlatego w momencie, gdy rozwija ono swoje umiejętności ruchowe, musimy zwrócić uwagę na to, by eksploracji nie ograniczał niewygodny strój, czy na pewnym etapie nieodzowna – pieluszka.

Rodzice często zastanawiają się, jakie pieluszki wybrać, aby zapewniały dziecku komfort i dobre samopoczucie. Istotne jest także to, by były chłonne i łatwe w użytkowaniu. Na co konkretnie zwrócić uwagę podczas wyboru pieluszek jednorazowych, aby sprawdziły się jak najlepiej?

Pieluszki mogą by idealne, jeśli jednak nie będą dopasowane do rozmiaru i masy ciała dziecka, nie zapewnią mu komfortu. Dlatego najważniejszą kwestią przed ich zakupem jest sprawdzenie rozmiarówki. Najczęściej producenci stosują kilka kategorii rozmiarowych – i tak często można spotkać się z określeniami takimi jak „midi”, „maxi”, „junior” itp. Należy jednak pamiętać, że w zależności od marki, mogą się one różnić, dlatego tak istotna jest dokładna weryfikacja rozmiaru. Warto zwrócić uwagę także na przedział wagowy, zwykle także podany na opakowaniu pieluch. By leżały idealnie i zapewniły dziecku komfort, nie powinny być dobrane do skrajnych wartości. Pieluchy idealnie dobrane do rozmiaru i masy ciała dziecka nie przylegają ciasno do ciała i tym samym nie obcierają go, zapewniają odpowiednią chłonność, a także nie krępują ruchów malucha.

Co jeszcze jest istotne? Technologia i bezpieczeństwo

Skóra malucha jest delikatna, dlatego by pieluszka nie była przyczyną wysypki, podrażnienia, a nawet uszkodzenia skóry, które mogą prowadzić do poważnych zmian zapalnych, konieczny jest wybór takiego wariantu, który wykonany jest z najwyższej jakości, właściwie dobranych materiałów. Tym samym, by pieluszka spełniała zadanie, musi równocześnie doskonale przylegać do skóry, a także być przewiewna, co skutecznie minimalizuje ryzyko podrażnień i odparzeń. Dodatkowo, aby pieluszki zapewniały maksimum komfortu, zastosowane materiały powinny szybko i równomiernie odprowadzać wilgoć. Istotne jest także to, by do ich produkcji używane były tylko w pełni bezpieczne materiały – bezzapachowe, niezawierające surowców bielonych szkodliwym chlorem oraz bez elementów lateksowych, które mogą wywoływać podrażnienia i uczulenie. Jeśli rodzic nie ma pewności, czy jego wybór jest właściwy, najlepiej decydować się tylko na te pieluszki, które posiadają atesty oraz wiarygodną opinię jakości, wydaną np. przez Instytut Matki i Dziecka.

Użytkowanie pieluszek? Wymiana musi być szybka i łatwa

Każdy, kto chociaż raz usiłował wymienić pieluszkę, wie, że często nie jest to prosta sprawa. Wraz z wiekiem dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, ruchliwe i zwinne, dlatego każda czynność, która przerywa maluchowi poznawanie świata, może wywoływać jego sprzeciw i tym samym sprawić, że wymiana pieluszki będzie prawdziwą batalią. Istotną kwestią podczas wyboru konkretnych rozwiązań powinno być zatem to, czy łatwo się je zdejmuje i zakłada. Wystarczy wybrać pieluszki, które zakłada się podobnie jak bieliznę, a zdejmowane są poprzez zrywanie bocznych szwów. Tego typu technologie sprawiają, że wymiana jest szybka i łatwa, przez co dziecko bez przeszkód może rozwijać się i odkrywać fascynujący je świat.

Next article