Home » Rozwój dziecka » Jak należy dbać o rozwój stawów biodrowych małego dziecka?
Rozwój dziecka

Jak należy dbać o rozwój stawów biodrowych małego dziecka?

Dr n. med. Błażej Pruszczyński

Ortopeda dziecięcy, Adiunkt Kliniki Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej UMed w Łodzi, Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Jak prawidłowo zadbać o stawy i kręgosłup dziecka w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Przez cały okres ciąży dziecko jest w pozycji zgięciowej, kręgosłup zagięty do przodu (kifotycznie). Dopiero po porodzie, w pierwszych dniach życia dziecko rozprostowuje go leżąc swobodnie na plecach. W kolejnych etapach życia dziecko powinno leżeć na brzuchu, aby wykształcić sobie lordozę (wygięcie do tyłu) w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Jest to niezbędne, aby w późniejszym czasie dziecko mogło prawidłowo zmieniać przez bok pozycję leżącą, pełzać, raczkować, klęczeć i wreszcie wstać. W pozycji stojącej kręgosłup ma 2 krzywizny skierowane do przodu i dwie do tyłu. Są one niezbędne do zachowania równowagi w pozycji stojącej.

Jak należy dbać o rozwój stawów biodrowych małego dziecka i dlaczego wsparcie tego procesu jest bardzo ważne?

Stawy biodrowe, które pozostawały w zgięciu i przywiedzeniu przez cały okres ciąży również wymagają właściwego postępowania. Należy umożliwić dziecku pełen zakres ruchu. Jest to możliwe poprzez dobrze zapiętą pieluchę, odpowiedni rozmiar odzieży – nie za mały. Ważną rzeczą jest wykluczenie dysplazji stawu biodrowego. Należy wykonać badanie kliniczne zakresu ruchów w stawie biodrowym poszerzony o diagnostykę ultrasonograficzną (USG). Badanie obrazowe pozwala ocenić kształt stawu, a podczas badania dynamicznego także jego stabilność. Wykrycie tej wady wcześnie daje 99,9 proc. wyleczenia. W pielęgnacji dziecka ważnym zadaniem jest wykonywanie ćwiczeń okrężnych biodrami i noszenie dziecka na tzw. „żabkę”.

Dlaczego stopy noworodka są takie zawinięte i jak z nimi postępować?

Dziecko w czasie przed narodzinami układa się w pozycji zamkniętej, zwiniętej pod koniec ciąży. Ponieważ dziecko rośnie, z czasem ma coraz mniej miejsca i ustawienie kończyn będzie wymuszone. Stopy często są ustawione w przywiedzeniu, rotacji do wewnątrz i zgięte podeszwowo. Zdarza się, że są odwiedzione i zgięte grzbietowo. Stopy które pomimo takiego ułożenie wracając do prawidłowego ustawienia w ciągu kilku tygodni nazywamy stopami ułożeniowymi. Takie stopy nie będę sprawiały dziecku ani rodzicom żadnych kłopotów w przyszłości. Dużym wyzwaniem dla ortopedy są stopy końsko-szpotawe, występuje średnio 1/1000. Ważne w leczeniu wady jest zastosowanie leczenia wg Ponsetiego.

Next article