Home » Rozwój dziecka » Mój pierwszy ząb
Rozwój dziecka

Mój pierwszy ząb

Mój pierwszy ząb
Mój pierwszy ząb
Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk

Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk

Kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Ząbkowanie to trudny okres rozwoju twojego dziecka. Zapewne chcesz mu pomóc przebrnąć przez ten trudny czas bez bólu i innych nieprzyjemnych objawów. Stosując leki przeciwbólowe i miejscowe środki znieczulające pamiętaj o bezpieczeństwie twojego Malucha. Zbyt duża dawka leku lub za częste stosowanie może wywołać niebezpieczne działania niepożądane. Niewłaściwe dawkowanie lidokainy zawartej w preparatach znieczulających może osłabić odruch odkrztuszania i zwiększyć ryzyko zakrztuszenia się dziecka. Natomiast benzokaina występująca w składzie niektórych środków może powodować spadek ilości tlenu we krwi.

Jakie środki stosować?

Przede wszystkim warto skupić się na składzie leku i wybierać ten zawierający naturalne składniki. Powinien być on także pozbawiony substancji dodatkowych, takich jak parabeny, cukry, które mogą powodować próchnicę, czy alkohol. Najbezpieczniejsze i zalecane przez lekarzy są środki zawierające PVP i kwas hialuronowy. Nie podrażniają one delikatnej błony śluzowej dziecka i skutecznie chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Produkty, których skład oparty jest na naturalnych składnikach możesz stosować bez obaw o zdrowie twojego dziecka tak często, jak jest to konieczne.

Next article