Home » Rozwój dziecka » Skuteczna i bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam
rozwój dziecka

Skuteczna i bezpieczna antykoncepcja dla karmiących mam

antykoncepcyjne
antykoncepcyjne

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop

Ginekolog-położnik, ginekolog dziecięcy i dziewczęcy, seksuolog, przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Środki antykoncepcyjne zawierające progestagen mogą przyjmować mamy karmiące oraz, co istotne, również pacjentki z problemami kardiologicznymi.

W jaki sposób karmiąca kobieta, która nie planuje w danym momencie ciąży powinna przygotować się do wyboru środka antykoncepcyjnego?

Bardzo ważną kwestią jest, aby lekarz – bezpośrednio po porodzie lub na pierwszej wizycie popołogowej – uświadomił pacjentkę, że do zapłodnienia nie może dojść jedynie przez pierwsze 3-4 tygodnie po porodzie, gdy uwalnia się prolaktyna blokująca układ hormonalny i jajniki. W kolejnych tygodniach, nawet jeśli kobieta nie ma miesiączki, to już może dochodzić do owulacji, więc nawet miesiąc po porodzie można ponownie zajść w ciążę. Karmienie piersią, nawet jeśli jest regularne i na żądanie, nie zawsze zabezpiecza przed nieplanowanym zapłodnieniem. To jest podstawowa wiedza, która powinna skłonić kobiety karmiące piersią do korzystania ze środków antykoncepcyjnych, jeśli w danym momencie nie planują kolejnej ciąży.

Jak więc wybrać właściwy środek, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku?

Jeśli chodzi o dobór metody antykoncepcji dla kobiety karmiącej, to należy kierować się dwoma głównymi wytycznymi – bezpieczeństwem dla kobiety i dla dziecka oraz skutecznością środka. Rekomendując preparat antykoncepcyjny, lekarz powinien znać ewentualne problemy zdrowotne pacjentki z okresu ciąży: np. czy występowała choroba wątroby, tzw. cholestaza ciążowa, nadciśnienie, choroba zakrzepowo-zatorowa, cukrzyca. Według endokrynologów, WHO i ginekologów kobiety karmiące nie powinny stosować środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, gdyż te przenikają do mleka matki, co może wpływać na rozwój dziecka.

Substancją bezpieczną zarówno dla matki, jak i dziecka, a jednocześnie skutecznie zapobiegającą nieplanowanej ciąży jest zaś progestagen. Co więcej, preparaty zawierające progestagen mogą przyjmować również pacjentki z problemami kardiologicznymi i są one bezpieczne nawet w aspekcie ogromnych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w czasie ciąży czy połogu.

Czy najpopularniejszą wśród karmiących kobiet formą przyjmowania progestagenu są wkładki wewnątrzmaciczne lub tabletki?

Istnieją jeszcze metody polegające na wykonywaniu zastrzyków lub założeniu implantów podskórnych, ale faktycznie najbardziej popularne i polecane są tabletki lub wkładki. To metody najbezpieczniejsze dla dziecka, bo redukują ilość progestagenu przedostającego się do pokarmu kobiety do zaledwie 0,1 proc.

Wybór między wkładkami a tabletkami jest indywidualną sprawą każdej kobiety – niektóre pacjentki nie akceptują ciała obcego w macicy, inne zaś nie chcą codziennie pilnować przyjmowania tabletek. Zabieg założenia wkładki przeprowadza ginekolog, następnie po 4-5 miesiącach pacjentka powinna stawić się na kontroli, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Kolejne kontrole są w cyklu rocznym.

W przypadku tabletek również wystarczy pierwsza kontrola po 4 miesiącach stosowania, a kolejne nawet co roku. Obecnie na polskim rynku pojawił się preparat nowej generacji, który zawiera drospirenon i jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentki. Zarówno w przypadku wkładek, jak i tabletek nie ma znaczenia, czy kobieta zaczyna przyjmować te środki od razu po porodzie, czy w późniejszym okresie.

Next article