Home » Zdrowie dziecka 2 » Co powinna zawierać wakacyjna apteczka?
Zdrowie dziecka 2

Co powinna zawierać wakacyjna apteczka?

Wakacje to czas beztroskiego szaleństwa. Niestety, nie zawsze chwile urlopu mijają w spokoju i zdarzają się sytuacje, w których przydaje się dobrze wyposażona apteczka. Czy wiesz, co powinno się w niej znaleźć?

Chociaż wyjeżdżając na wakacje mało kto planuje chorować, to jednak warto być przygotowanym również na takie okoliczności. Pakując wakacyjną apteczkę, należy wziąć pod uwagę m.in. miejsce podróży, to, czy biorą w niej udział tylko dorośli, czy także dzieci oraz rodzaj aktywności, jakie ma się zamiar podejmować na urlopie. Zastanawiając się, co konkretnie do niej włożyć, warto wziąć pod uwagę różne scenariusze wyjazdu, nawet te najmniej spodziewane.

Jakie leki powinny znaleźć się w apteczce na urlop?

W wakacyjnej apteczce nie może zabraknąć leków, które przyjmowane są na stałe. Warto wziąć pod uwagę, aby zabrać nie tylko wyliczoną ilość na wszystkie dni urlopu, ale również kilka „na zapas”. By zaoszczędzić miejsca, zaleca się, aby spakować je tylko z ulotką, a bez papierowych opakowań. Ponadto, podstawę apteczki powinny stanowić leki przeciwbólowe, które sprawdzą się przy dolegliwościach takich jak ból głowy, brzucha lub gorączka. Zaleca się także, aby zabrać tabletki na ból gardła oraz krople na katar. Istotnym lekiem, który sprawdzi się szczególnie podczas podróży z dziećmi, będzie preparat na chorobę lokomocyjną. Podczas urlopu często przydają się także leki na dolegliwości żołądkowe, m.in. preparaty na biegunkę, zgagę i wymioty, a także elektrolity oraz probiotyki. W apteczce na urlop warto posiadać również żel na ukąszenia owadów, wapno oraz tabletki antyalergiczne.

A co warto mieć przy sobie na rany i skaleczenia?

Częściej niż choroby na wakacjach występują różnorakie sytuacje, w których nie trudno o rany, stłuczenia, skaleczenia i otarcia. Wtedy świetnie sprawdzi się zestaw plastrów uniwersalnych Viscoplast, który zawiera plastry w różnych rozmiarach i rodzajach. W zestawie znajdują się m.in. plastry wodoodporne, supermiękkie i supermocne, które można stosować na różnej wielkości rany i skaleczenia. Warto jednak podkreślić, aby przed założeniem plastra lub innego rodzaju opatrunku, oczyścić ranę preparatem Viscoplast, co uchroni przed zakażeniem, a także przyspieszy gojenie. Ponadto, apteczkę na wczasy warto wyposażyć w plastry na odciski i pęcherze, o które nie trudno podczas wakacyjnego zwiedzania.

Istotnym podczas organizowania apteczki na urlop jest także pamiętanie o tym, aby plastry i opatrunki były najwyższej jakości, tak, by idealnie przylegały do skóry, nie krępowały ruchów, a także były np. wodoodporne – podkreśla specjalista z firmy produkującej plastry turystyczne i dla aktywnych Viscoplast.

W przypadku tego typu ran w apteczce nie powinno zabraknąć także rękawiczek jednorazowych, gazy, nożyczek oraz plastrów na rolce. Takie wyposażenie sprawi, że rany będą odpowiednio zabezpieczone, przez co nie zakłócą wymarzonego urlopu.

Co jeszcze przyda się w apteczce na wakacje?

W apteczce na wczasy powinien znaleźć się również termometr. Chociaż wystąpienie gorączki można stwierdzić bez niego, to już tego, że np. wzrasta i konieczna jest interwencja lekarza, bez termometru można nie zauważyć. Do tego, warto wyposażyć ją także w sól fizjologiczną, którą w razie konieczności skutecznie można przepłukać oczy lub nos. Na urlopie sprawdzą się także środki odstraszające owady (m.in. repelenty), a także kremy chroniące przed promieniowaniem UV. W związku z tymi drugimi, przydatne w apteczce okazują się także preparaty na poparzenia słoneczne, które uśmierzą piekącą skórę.

Next article