Home » Zdrowie dziecka 2 » Cukrzyca u dzieci jest podstępna
Zdrowie dziecka 2

Cukrzyca u dzieci jest podstępna

 Jej zadaniem jest „doprowadzenie” glukozy z krwi do ko- mórki. Zła praca trzustki ogranicza produkcję insuliny, a proces przemiany materii zostaje poważnie zaurzony.

Jak się rozwija cukrzyca u dzieci i jakie są jej objawy.

U dzieci cukrzyca działa z ukrycia. Miesiącami, nawet latami nie daje objawów. Tymczasem w organizmie powstają przeciwciała degradujące komórki beta trzustki. Symptomy pojawiają się, gdy brakuje insuliny. Dziecko jest osłabione, łatwo się męczy, chudnie, następnie ma wzmożone pragnienie, często oddaje mocz. Kiedy badania labora- toryjne wykazują wysoki poziom cukru we krwi oraz obecność acetonu i glukozy w moczu, sprawa jest jasna – cukrzyca. Inne objawy, jak bóle głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha dowodzą, że zaburzenia metaboliczne są poważne i doszło do kwasicy ketonowej. Dolegliwością towarzyszącą są infekcje grzybicze jamy ustnej, zewnętrznych narządów płciowych, co wynika z poważnych zaburzeń ogólnoustrojowych, utraty pierwiastków śladowych i witamin z moczem oraz niedoborem ciał odpornościowych. Bywa że cukrzyca daje o sobie znać natychmiast lub po kilku tygodniach od anginy, grypy, zwykłego przeziębienia. Dziecko czuje się coraz gorzej, jest słabe, apatyczne, zaczyna więcej pić, częściej oddawać mocz, również nocą.

Hipo-glikemia a hiper-glikemia.

Organizm w trakcie hipoglikemii jest nastawiony na dostarczanie do mózgu jak najwięcej glukozy. Nie magazynuje jej jak np. wątroba, by korzystać z zapasów w trakcie hipo-glikemii. Wśród dzieci poniżej 5 roku życia występują ciężkie hipo-glikemie z drgawkami, ponieważ ich mózg jeszcze się rozwija. Powtarzające się hipoglikemie w tym wieku, z utratą przytomności i drgawkami, oznacza ryzyko trwałego uszkodze- nia mózgu. Hiperglikemia to stan podwyższonego lub wysokiego stężenia glukozy we krwi (<160 mg%). Obserwuje się również obecność glukozy w moczu (glikozuria). Przy stężeniach powyżej 250 mg% może występować kwasi- ca ketonowa (diabetic ketoacidosis). Objawy hiperglikemii to: pragnie- nie, senność, apatia, płytki oddech, wymioty, bóle głowy, w ostatnim stadium śpiączka.

Next article