Home » Zdrowie dziecka 2 » Jak dbać o wzrok dziecka?
Zdrowie dziecka 2

Jak dbać o wzrok dziecka?

Wśród najczęściej występujących wad wzroku stwierdza się krótkowzroczność, a także nadwzroczność (dalekowzroczność) i astygmatyzm. Jeśli nie zostaną wcześnie wykryte, mogą być przyczyną problemów w nauce, gorszego kontaktu z rówieśnikami oraz poważnych kłopotów ze wzrokiem w późniejszym okresie życia.

Czy twoje dziecko ma wadę wzroku?

Blisko 80 procent informacji odbieranych przez mózg, dociera do niego przez wzrok. Tym samym, nieleczone wady wzroku wpływają negatywnie na rozwój dziecka, powodując trudności w codziennym funkcjonowaniu, w tym także w szkole. Bez względu na to, czy dziecko obarczone jest krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem, jeśli wada wzroku nie będzie prawidłowo zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do problemów m.in. z czytaniem i pisaniem, koncentracją, koordynacją, a także relacjami z rówieśnikami. Ponadto dzieci, które mają problemy ze wzrokiem, mogą skarżyć się na objawy takie jak: bóle głowy, nudności, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz podwójne widzenie. Wśród niepokojących sygnałów, które powinny zainteresować rodziców i pedagogów wyróżnia się: mrużenie oczu podczas patrzenia w dal, czytanie i pisanie z nisko pochyloną głową oraz zakrywanie jednego z oczu podczas czynności wymagających patrzenia. – Należy podkreślić, że zawsze w takich sytuacjach powinniśmy udać się do specjalisty na badanie wzroku. Istotne jest, aby wykonywać je u dzieci w wieku szkolnym przynajmniej raz w roku – podkreśla ekspert z firmy Hoya, producenta soczewek okularowych PNX Kids.

Jak wybrać idealne okulary?

Gdy zostanie stwierdzona wada wzroku u dziecka, to najpowszechniejszą metodą leczenia jest zastosowanie korekcji okularowej. Leczenie taką metodą jest skuteczne, gdyż od razu pozwala uzyskać pełną ostrość widzenia, przez co rozwój dziecka w każdym obszarze odbywa się prawidłowo. Okulary dla dzieci muszą nie tylko zapewniać im doskonałe widzenie, ale także charakteryzować się wieloma cechami, które będą umożliwiały im swobodną zabawę i naukę. Dlatego też, należy zadbać o to, by były cienkie i lekkie, co przełoży się na wygodę noszenia. Dodatkowo, decydując się na konkretne okulary korekcyjne, warto dopasować do nich soczewki produkowane z myślą o dzieciach, które będą odporne na uderzenia, upadki i pęknięcia, tak jak soczewki PNX Kids. Soczewki wykonane z materiału PNX, uszlachetnione powłoką antyrefleksyjną Hi-Vision LongLife są wyjątkowo przejrzyste oraz posiadają zwiększoną odporność na zarysowania, co jest odpowiedzią na potrzeby żywiołowych i ciekawych świata dzieci. Należy pamiętać, aby okulary korekcyjne przeznaczone dla dzieci posiadały 100 proc. ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

W jaki sposób rodzice powinni dbać o wzrok dzieci?

Aby wzrok dziecka wspomagał jego prawidłowy rozwój, należy przede wszystkim pamiętać o regularnych badaniach wzroku. Dodatkowo, rodzice powinni wspierać dziecko w systematycznym noszeniu okularów korekcyjnych, gdyż tylko wtedy leczenie będzie skuteczne. Istotnym elementem jest także monitorowanie czasu spędzanego przed komputerem, tabletem i telefonem komórkowym, bo to właśnie długie wpatrywanie się w ekrany tych urządzeń jest najczęstszą przyczyną krótkowzroczności. Ponadto, aby wzrok dzieci był w jak najlepszej kondycji, należy wprowadzić zbilansowaną dietę, bogatą w produkty zawierające witaminy A, E, z grupy B, cynk oraz kwasy omega-3. Pamiętajmy, że wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów – chcąc korzystać z niego jak najdłużej, zadbajmy o to od najmłodszych lat.

Next article