Home » Zdrowie dziecka 2 » Wakacyjna apteczka na wczasy rodzinne
Zdrowie dziecka 2

Wakacyjna apteczka na wczasy rodzinne

Latem delikatną skórę dziecka trzeba chronić kremami z wyso- kim fi ltrem przeciwsłonecznym specjalnym dla dzieci (25 lub wyższym). Nakrycie głowy, chusta bawełniana na szyję i kark – o tym też należy pomyśleć. Dostępna jest specjalna odzież z filtrami UV, przydatne zwłaszcza dla mniejszych dzieci. Na poparzenia dobre są preparaty z panthenolem i chłodzące okłady. W przypadku ukąszeń przez owady, swędzące zmiany najlepiej posmarować żelem z grupy leków przeciwhistaminowych i podać przy dużym nasileniu, lek przeciwalergiczny. Warto zaopatrzyć się w pincetę lub specjalny przyrząd do usuwania kleszczy.

Jak zareagować w przypadku przeziębienia?

Najczęstszą przypadłością wakacyjną u dzieci jest infekcja górnych dróg oddechowych. Objawy to: gorączka, katar, lekki kaszel, ból gardła, osłabienie, rozdrażnienie. Kaszel złagodzi syrop na bazie prawoślazu. Ból gardła ukoją tabletki do ssania zawierające wyciąg z szałwii, ziela tymianku, kory brzozy. Zaleca się lekką dietę, z dużą ilością płynów. Można podać dziecku środek na zbicie gorączki.

Pierwsza pomoc na rozcięty palec i stłuczenia.

Ranę zdezynfekuje woda utleniona, spirytus salicylowy lub inne środki odkażające dostępne w tabletkach do sporządzenia roztworu lub specjalnie nasączonych gazikach. Skuteczne są plastry mocno zbliżające do siebie brzegi rozciętej skóry tzw. stripy chirurgiczne, przy małych skaleczeniach zastępują szwy. Stłuczeniom kolana pomogą specjalne kwaśne okłady np. z wody z octem lub z tabletki do rozpuszczenia dostępnych w aptekach. Bandaż elastyczny, czy opaska podtrzymująca, przyda się na wypadek zwichnięcia lub złamania.

Biegunka i wymioty.

Kołem ratunkowym na zatrucie pokarmowe lub infekcje wirusowe (potocznie zwaną grypą żołądkową) wywołane np. przez rota wirusy jest węgiel leczniczy (carbo medicinalis) lub preparaty zawierające substancje wiążące toksyny odpowiedzialne za przyspie- szoną perystaltykę jelit oraz wodę w świetle jelit, dlatego skutecznie zwalczają przyczynę biegunki. Koniecznie należy podawać probiotyki najlepiej zawierające drożdżaki Saccharomyces boulardii oraz preparaty z bakteriami kwasu mlekowego najlepiej z rodziny Lactobacillus Rhamnosus GG. Istotne jest dostarczanie płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Przy wymiotach, co kilka minut należy podawać kilka łyków zimnego płynu elektrolitowego lub przegotowanej i wystudzonej wody mineralnej ze szczyptą soli. Ważne jest także stosowanie lekkostrawnej diety, np. gotowych dań dla niemowląt i małych dzieci. Nie wolno stosować środków zatwardzających ani przeciwwymiotnych bez konsultacji z lekarzem.

AGATA WOJDALSKA

[email protected]

 

Next article