Home » Zdrowie dziecka 3 » Czy medycyna estetyczna i zabiegi kosmetyczne w ciąży są bezpieczne?
Zdrowie dziecka 3

Czy medycyna estetyczna i zabiegi kosmetyczne w ciąży są bezpieczne?

Małgorzata Krzesłowska
absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i i Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, kosmetolog/wizażystka

czym powinniśmy pamiętać udając się do gabinetu kosmetycznego będąc w ciąży?

Proponując zabiegi kobietom w ciąży powinniśmy przede wszystkim zapewnić im bezpieczeństwo oraz zadbać o ich relaks i dobre samopoczucie. Używamy wyłącznie kosmetyków rekomendowanych i bezpiecznych dla kobiet w ciąży. Kosmetyki te są zazwyczaj pozbawione zapachów lub ich zapach jest bardzo delikatny. Zabiegi, które wykonujemy polegają zwykle na delikatnym złuszczeniu, nawilżaniu, wzmocnieniu bariery ochronnej naskórka, wygładzaniu i poprawie elastyczności skóry.

Czy są jakieś zabiegi, których kobiety ciężarna powinny szczególnie się wystrzegać?

U kobiet w ciąży nie powinniśmy wykonywać zabiegów, które przerywają ciągłość naskórka, np. mezoterapii mikroigłowej, ultradźwięków, fal radiowych, kwasów, zabiegów na bazie retinolu. Kobiety, które planują ciążę powinny także zrezygnować z zabiegów z wykorzystaniem retinolu. Retinol to najczystsza i najbardziej aktywna forma witaminy A. Jego zbawienne działanie na skórę jest udowodnione klinicznie. Polecany jest szczególnie w walce z trądzikiem, zmianami wywołanymi przez proces fotostarzenia skóry, w przypadku cery dojrzałej i wiotkiej oraz jako składnik przedłużający młodość komórek skóry. Utrzymuje się w organizmie człowieka do roku, a jego działanie po zabiegu utrzymuje się do pół roku. Niestety retinol wywołuje poważne uszkodzenia płodu, dlatego nie stosuje się go w zabiegach dla kobiet w ciąży oraz planujących ciążę. W gabinetach kosmetycznych dostępnych jest wiele innych zabiegów wykorzystujących cenne składniki, które mogą być bezpiecznie stosowane u kobiet spodziewających się dziecka, a także są polecane do codziennej pielęgnacji noworodków. Wśród zabiegów na ciało proponujemy naszym pacjentkom zabiegi poprawiające jędrność i elastyczność skóry. Możemy także wykonywać delikatny masaż twarzy, szyi, dekoltu i karku, a także masaż dłoni i przedramion oraz masaż stóp. Zwykle łączymy to z zabiegiem na twarz i pedicurem. Dla komfortu klientki pielęgnację twarzy i stóp wykonujemy równolegle. Pozwala to zaoszczędzić czas klientki i podnosi komfort zabiegu.

Dlaczego warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego w ciąży? Jakie porady możemy jeszcze uzyskać od specjalisty?

Będąc w gabinecie kosmetologa warto także porozmawiać z nim o kosmetykach, które stosujemy do codziennej pielęgnacji. Specjalista wskaże produkty, które kobieta ciężarna, a także mama karmiąca może bezpiecznie stosować w domu oraz pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry maluszka.

Next article