Home » Zdrowie dziecka 3 » Gdy dziecko gorzej widzi…
Zdrowie dziecka 3

Gdy dziecko gorzej widzi…

Mgr inż. Tomasz Tokarzewski
Optometrysta NO03109, Akademia Wzroku Tokarzewski

Warto zatem wiedzieć, jak ważne są regularne badania wzroku oraz właściwie dobrane okulary korekcyjne, które umożliwiają prawidłowe widzenie.

Kiedy należy sprawdzić wzrok dziecka i jak wygląda badanie?

Badanie wzroku u dziecka należy wykonać zaraz po urodzeniu oraz badanie kontrolne w pierwszym roku życia, a następnie co dwa lata. Koniecznie należy sprawdzić wzrok jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły, i ponownie w okresie wzmożonego czytania i pisania, czyli około drugiej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej. Jeśli u dziecka zostaną stwierdzone zaburzenia wzroku, badania należy powtarzać nie rzadziej niż raz w roku. Podczas wizyty u specjalisty, w pierwszej części badania przeprowadzany jest wywiad. Następnie, przy użyciu specjalistycznych urządzeń, sprawdza się m.in. ostrość wzroku, widzenie obuoczne, sprawność akomodacji (dostosowanie oka do odległości oglądanych przedmiotów) oraz konwergencji (wzajemne ustawienie oczu), a także ruchy gałek ocznych. Badanie wzroku jest bezbolesne, a jego czas trwania zależy od stopnia zaawansowania zaburzeń.

Jakie wady wzroku są najczęstsze u uczniów?

Najczęściej występuje krótkowzroczność, charakteryzująca się tym, że dziecko nie widzi dobrze z daleka. Kolejną, rzadziej występującą wadą wzroku, jest nadwzroczność, (tzw. dalekowzroczność), która gdy jest niewielka, nie daje objawów. Z kolei przy znacznej nadwzroczności dziecko może źle widzieć z bliska i w dal, a dodatkowo może skarżyć się na bóle oczu i głowy. Pojawić się może również dwojenie obrazu lub zezowanie. Inną wadą wzroku, jaką stwierdza się u dzieci w wieku szkolnym, jest astygmatyzm, który przy braku zastosowania właściwej korekcji okularowej powoduje, że dziecko nie widzi ostro i wyraźnie z żadnej odległości.

Gdy zostanie stwierdzona wada wzroku, to co dalej?

Najczęściej stosuje się korekcję wady refrakcji za pomocą właściwie dopasowanych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Ponadto, niektóre dysfunkcje wzroku wymagają zastosowania specjalnej terapii widzenia oraz ćwiczeń, które przeprowadzane są pod okiem specjalisty, a także wykonywane przez dziecko w domu wraz z rodzicem.

Najczęstszym wyborem są okulary korekcyjne. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Okulary korekcyjne powinny być idealnie dopasowane do dziecka – muszą być dobrze ustawione na nosie oraz za uszami, co pozwoli uniknąć problemów ze zsuwaniem. Ponadto, muszą być także wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uderzenia, pęknięcia i inne uszkodzenia. Aby były wygodne, soczewki w okularach muszą być również cienkie i lekkie. Warto także zadbać o to, by soczewki korekcyjne miały powłokę antyrefleksyjną, która redukuje refleksy świetlne, co znacznie poprawia jakość widzenia. Zaleca się również, aby były wyposażone w powłokę redukującą nadmiar światła niebieskiego, co jest istotne podczas korzystania z urządzeń cyfrowych, takich jak komputer, smartfon lub tablet.

W jaki sposób rodzice mogą dbać o wzrok dziecka w wieku szkolnym?

Rodzice powinni zadbać przede wszystkim o to, aby dzieci korzystały z urządzeń cyfrowych – w szczególności tabletów i smartfonów – w sposób kontrolowany. Nadmierne, wielogodzinne korzystanie z tych urządzeń w bliskich odległościach, to najczęstsza przyczyna postępującej krótkowzroczności. Aby oczy funkcjonowały prawidłowo, warto pamiętać o regularnej aktywności na świeżym powietrzu. Ponadto, należy tak zorganizować domowe stanowisko do nauki, aby uczeń jak najdłużej korzystał ze światła dziennego.

Next article