Home » Zdrowie dziecka » Idealne pieluszki dla twojego dziecka. Jak wybrać właściwe?
baner Happy - w dobrych rekach - (animacja) - 970x250px
Zdrowie dziecka

Idealne pieluszki dla twojego dziecka. Jak wybrać właściwe?

macierzynstwo-pieluszki-dla-dziecka
macierzynstwo-pieluszki-dla-dziecka

Wybór odpowiednich pieluszek zapewnia maluchowi komfort, zdrowie, a także wspiera jego prawidłowy rozwój. Skorzystaj z naszych rad i zadbaj jak najlepiej o swojego malucha.

Po pierwsze: Wybierz właściwy rozmiar

Aby zapewnić maluszkowi szczególną opiekę, pieluszki powinny mieć idealnie dopasowany do niego rozmiar. Warto wiedzieć, że jego oznaczenie znajduje się zawsze w przedniej części opakowania i zwykle jest określane numerycznie (rozmiar: 1, 2, 3, 4 itd.). Właściwy wybór ułatwia rodzicom także to, że producenci najczęściej podają nie tylko rozmiar pieluszek, ale także przedział wagowy dziecka, dla którego są przeznaczone. I tak np. na rynku są dostępne pieluszki dla wcześniaków (NANO < 700 g, MICRO 600-1200 g), noworodków (NEWBORN < 2 kg – 6 kg), a także małych dzieci (MIDI, MAXI, JUNIOR 5 kg – 16+ kg). Jeśli dziecko jest wyjątkowo aktywne, a także uczy się samodzielności, rodzice mogą zamienić pieluchy na pieluchomajtki (MAXI, JUNIOR 8-18 kg).

Po drugie: Sprawdź, czy mają odpowiedni kształt i elementy

Idealna pieluszka powinna być dobrze dopasowana do dziecka nie tylko rozmiarem, ale również kształtem. Aby zapewniała należytą ochronę, a maluszek czuł się w niej komfortowo, powinna posiadać anatomiczny kształt. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana pieluszka posiada elastyczne elementy takie jak szeroki ściągacz taliowy i rzepy, które umożliwią szybkie dopasowanie produktu do bobasa, nie powodując ucisku. Należy pamiętać, że właśnie wtedy dziecko będzie miało zapewnioną swobodę ruchu, co umożliwi mu m.in. właściwy rozwój. Wybierając pieluszki dla noworodków, należy zwrócić uwagę, aby posiadały specjalne wycięcie na kikut pępowinowy, co zminimalizuje ryzyko podrażnień oraz umożliwi jego szybkie gojenie.

Po trzecie: Zdecyduj się na te, które mają najwyższą chłonność

Pieluszka powinna zapewniać suchość, dlatego należy wybierać tylko te z innowacyjnym systemem rozprowadzającym. Anatomiczny, specjalnie tłoczony wkład chłonny powinien umożliwiać szybkie wchłanianie na całej długości pieluszki. Tylko w taki sposób pieluszka ochroni przed przeciekaniem, a także właściwie odizoluje wilgoć od skóry dziecka. Warto wybierać także te pieluszki, które posiadają specjalny indykator wilgotności. Gdy należy zmienić pieluszkę, zmienia on swój kolor, dzięki czemu stanowi jasny sygnał do działania.

Po czwarte: Upewnij się, że są delikatne i przewiewne

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego pieluszki powinny być wykonane z miękkiej, przyjemnej w dotyku włókniny. Tylko delikatny materiał otuli należycie ciało maluszka, zapewniając mu komfort i ochronę przed podrażnieniami. Wybrane pieluszki powinny być również lekkie i przewiewne. To sprawi, że skóra będzie mogła oddychać, dzięki czemu nie wystąpią na niej odparzenia.

Po piąte: Zwróć uwagę na jakość i bezpieczeństwo

Aby właściwie zadbać o wrażliwą skórę dziecka, należy wybrać pieluszki, które nie są perfumowane, bielone szkodliwym chlorem elementarnym, a także nie zawierają elementów lateksowych. Gwarancją bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości jest wybór pieluszek, które są rekomendowane np. przez Instytut Matki i Dziecka lub Państwowy Zakład Higieny. Istotne jest także to, aby jakość pieluszek była potwierdzona testami dermatologicznymi.

Pamiętaj!

Zmiana pieluszki to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji dziecka. Jeśli dobierzesz ją właściwie, zapewni ochronę i komfort, dzięki czemu twój maluch będzie mógł cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem.

Next article