Home » Zdrowie dziecka » Jak nauczyć nasze dziecko higieny?
Zdrowie dziecka

Jak nauczyć nasze dziecko higieny?

Jak-nauczyć-dziecko-prawidłowych-nawyków-higienicznych-3
Jak-nauczyć-dziecko-prawidłowych-nawyków-higienicznych-3
Dr n. med. Alicja Karney

Dr n. med. Alicja Karney

Specjalista pediatra II stopnia, Kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego

Jako rodzice dążymy do tego, by nasze dziecko było silne, zdrowe i żyło w zgodzie z naturą. By tak się stało, musimy poświęcić wiele czasu na naukę, tłumaczenie i dawanie mu dobrego przykładu. Tak jest również w przypadku zachowania czystości, które w ostatnim czasie znacznie zmieniło swoją definicję. Jak możemy edukować dzieci, by potrafiły zadbać o higienę? Oraz w jaki sposób powinniśmy o nią dbać sami?

Dlaczego higiena jest teraz tak ważna?

Jeszcze do niedawna myśleliśmy, że myjąc ręce kilka razy dziennie, zachowujemy odpowiedni poziom czystości. Jednak ostatnie wydarzenia związane z pandemią zweryfikowały naszą wiedzę. Okazało się, że nawyki wielu z nas nie są wystarczające w walce z powszechnymi wirusami czy bakteriami.

Jak podkreśla dr Alicja Karney – specjalista pediatra z Instytutu Matki i Dziecka – Pandemia wywołana nowym koronawirusem SARS-CoV-2, przyczyniła się do zwrócenia uwagi i przypomnienia o podstawowych zasadach higieny, jakie powinny obowiązywać na co dzień w naszym życiu. Często jednak o tym zapominamy, ponieważ wirusów czy bakterii nie widać „gołym okiem”. Wiele drobnoustrojów wywołujących zakażenia, takie jak: biegunka, zapalenie dróg oddechowych czy inne choroby zakaźne, jest przenoszona na rękach. Jest to główna i najczęstsza droga szerzenia się zakażeń. Z uwagi na to, że dzieci często oblizują ręce, wkładają palce do ust czy nosa, zarazki znajdujące się na ich rączkach łatwo dostają się do przewodu pokarmowego czy do układu oddechowego. Ponadto, wirusy oraz bakterie z rąk są przenoszone na przedmioty, których dziecko dotyka, bawi się nimi (meble, zabawki, książeczki), mogą stanowić więc źródło zakażenia domowników oraz innych dzieci ze żłobka, przedszkola, placu zabaw. Warto również zwrócić uwagę na możliwość przenoszenia drobnoustrojów na powierzchni niektórych pokarmów, np.: mięsie, jajkach, warzywach czy owocach. To właśnie z powodu powyższych kwestii higiena rąk jest tak ważna, a odpowiednie nawyki, które zostają z nami przez całe życie, warto wprowadzać już od najmłodszych lat.

Czysty dom, czyste otoczenie – czyli nie tylko czyste ręce

Aby wyrobić u dziecka prawidłowe nawyki higieniczne, powinniśmy pokazać mu nie tylko jak oraz kiedy myć ręce. Ważne jest również zachowanie czystości w całym domu. Dlatego warto postawić na wspólne sprzątanie: zabawek, mebli czy książek. Odkurzanie, mycie powierzchni powinno wejść dziecku w nawyk. Do tych rutynowych czynności możemy wykorzystywać np. bezpieczne dla najmłodszych domowników środki czystości na bazie naturalnych składników. Ryzyko mnożenia się bakterii w domu spróbujmy ograniczyć używając także jednorazowych ręczników papierowych. Ta alternatywa bawełnianych czy lnianych ściereczek jest o wiele bardziej higieniczna. Dlaczego? W wilgotnych, używanych już wcześniej ściereczkach mogą kumulować się bakterie – jest to dla nich idealne środowisko do rozmnażania. Ręczniki papierowe, z założenia jednorazowe, zapewniają nam bezpieczeństwo, ponieważ po sprzątaniu skutecznie pozbywamy się wraz z nimi bakterii i roztoczy.

Co ważne, ta sama zasada tyczy się osuszania rąk po skorzystaniu z toalety. Mokry, wielokrotnie używany bawełniany ręcznik może być siedliskiem wielu bakterii. Warto więc rozważyć korzystanie z papierowego zamiennika również w łazience.

Podsumowując: jak zyskać domowego super pomocnika?

Nie jest tajemnicą, że dziecko lubi czuć się ważne i docenione. Na pewno z chęcią podejmie się nowych obowiązków związanych z dbaniem o wspólną higienę: np. mycia owoców na deser czy przecierania blatu po rozpakowaniu zakupów. Potrzeba tylko, by miało w nas wzorzec do naśladowania, a zyskamy super pomocnika!

Dzięki temu, wprowadzenie prawidłowych nawyków higienicznych u najmłodszych domowników nie powinno stanowić problemu. Niemniej, by dziecko mogło czerpać z tej nauki radość, warto zachęcić je do tego za pośrednictwem zabawy. Aby ułatwić rodzicom to zadanie, przygotowaliśmy kolorową grafikę, ukazującą krok po kroku jak prawidłowo myć ręce. Można ją wydrukować i powiesić np. tuż przy umywalce w łazience lub w kuchni w okolicach zlewu – na wysokości wzroku dziecka. Niech mycie rąk zamieni się w dobrą zabawę!

Next article