Home » Zdrowie dziecka » Jak wybrać odpowiednie pieluszki?
zdrowie dziecka

Jak wybrać odpowiednie pieluszki?

pieluszki
pieluszki

Sandra Izdebska

Położna, mgr położnictwa, od 7 lat pracuje w szpitalu, aktualnie na bloku porodowym w szpitalu Madurowicza w Łodzi, właścicielka szkoły rodzenia Cud Narodzin-ka, gdzie edukuje przyszłych rodziców jak prawidłowo dbać o noworodka, interesuje się prawem medycznym, aktywnie uczestniczy w wielu konferencjach związanych z zawodem, jest w trakcie specjalizacji położniczo-ginekologicznej, lubi naturalne rozwiązania stosowane w pielęgnacji, minimalizm, rodzicielstwo bliskości

Przewijanie noworodka często okazuje się jednym z największych wyzwań, jakie czekają rodziców. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej pieluszki?

Okres noworodkowy to wyjątkowy czas. W jego trakcie świeżo upieczeni rodzice uczą się jak prawidłowo pielęgnować swoje dziecko. W sklepach można zaobserwować bogaty wybór różnych środków do pielęgnacji tak wrażliwej skóry małego człowieka. Wybór pieluszki staje się wyzwaniem – co wybrać, skoro tak dużo na półce?

Przeciętne dziecko spędza w pieluszkach około 2,5 roku swojego życia. Jest to czas, kiedy musimy zapewnić dziecku maksimum komfortu. Dobrze jest więc przygotować się do wyboru pieluszek.

Ile pieluch zużywa dziecko?

W pierwszych trzech miesiącach życia niemowlę zużywa około 10 pieluch dziennie. Na pierwszy miesiąc powinniśmy przeznaczyć około 300 sztuk.

Ceny pieluch są bardzo zróżnicowane, zależne od rozmiaru, producenta, rodzaju, miejsca zakupu i ilości sztuk w opakowaniu. Przybliżony koszt jednej pieluszki to około 50 groszy, więc przez 3 miesiące rodzice będą wydawać około 150 zł miesięcznie na zakup pieluch.

Warto wcześniej dowiedzieć się jaki skład mają pieluchy jednorazowe dla noworodków, to znacznie ułatwi wybór. Niestety producenci pieluch często ukrywają składy zasłaniając się tajemnicą handlową. Są jednak materiały, które są ogólnie znane: warstwa wierzchnia – folia polietylenowa – ma za zadanie zatrzymać zawartość pieluszki w środku i przeciwdziałać zabrudzeniu ubranka; substancje zapachowe – balsamy nawilżające – często dodawane do wierzchniej warstwy; warstwa przylegająca do skóry, składa się z włókniny polipropylenowej; wnętrze pieluszki – zawiera zwykle bieloną chlorem miazgę drzewną i poliakrylan sodu (SAP), który odpowiada za zamianę wilgoci w żel.

Jeśli chcemy upewnić się czy pieluchy są bezpieczne dla naszego maluszka, należy zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu jak i na stronie producenta. Nie sugerujmy się tylko ładnym opakowaniem i atrakcyjną ceną. Warto zastanowić się nad zakupem pieluszek ekologicznych, które nie będą zawierały substancji potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka i będą biodegradowalne. Wiąże się to niestety z większym kosztem.

Ostatnio obserwuje się trend w kierunku zero waste. Temat warty rozważenia również w przypadku używania pieluch. Wielopieluchowanie stało się modne i jest ekologiczną alternatywą dla pieluch jednorazowych. Materiały, z których uszyte są pieluszki są zdrowe i przyjazne dla skóry dziecka.

Jednorazowy koszt zakupu takich pieluch może zniechęcić, należy jednak pamiętać, że w ogólnym rozliczeniu będzie to dużo niższy koszt niż przy pieluchach jednorazowych. Dbamy też o środowisko. Jednorazówki ze względu na skład rozkładają się setki lat, zalegają na wysypiskach i wydzielają różne trujące substancje. Pielucha wielorazowa może nam służyć długi czas, zwykle rośnie razem z dzieckiem ze względu na wpinane napy.

Są także tzw. Pieluchoteki – miejsca, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć zestaw pieluch do przetestowania. Sprawdzamy wtedy czy takie rozwiązanie nam pasuje.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując pierwsze pieluszki dla noworodka?

Atest – jeśli decydujemy się na zakup pieluch jednorazowych sprawdźmy, czy posiadają one atest np. Instytutu Matki i Dziecka. Takie pieluchy powinny być bezpieczniejsze w użytkowaniu niż te bez atestu.

Chłonność – aby skóra dziecka się nie odparzała, pieluszka powinna mieć chłonny wkład albo być częściej zmieniana.

Przewiewność – niestety większość pieluch jednorazowych ze względu na skład nie przepuszcza powietrza. Idealnym rozwiązaniem są więc pieluchy wielorazowe, uszyte z naturalnych, oddychających materiałów.

Next article