Home » Zdrowie dziecka » Krztusiec wciąż groźny! Zdecyduj się na szczepienie ochronne
zdrowie dziecka

Krztusiec wciąż groźny! Zdecyduj się na szczepienie ochronne

Dr Ilona Małecka

Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej UM w Poznaniu, edukuje rodziców na: dr_ilonamalecka

Krztusiec to choroba zakaźna, która może mieć różny przebieg w zależności od wieku dziecka – jest szczególnie groźna dla dzieci w pierwszym roku życia. Jak objawia się krztusiec? Jakie symptomy powinny zaalarmować rodziców?

Choroba ma najbardziej typowy obraz kliniczny u małych dzieci i przebiega w dwóch fazach. Najpierw do złudzenia przypomina infekcję dróg oddechowych – występuje nieżyt górnych dróg oddechowych i podwyższona temperatura. W drugiej fazie pojawia się kaszel – trudny do opanowania, napadowy, który może kończyć się nawet wymiotami. Intensywność napadów może być różna, jednak im mniejsze dziecko, tym są one częstsze i zwykle występują kilka lub kilkanaście razy w ciągu doby.

Jakie negatywne konsekwencje ma to zakażenie?

Krztusiec może prowadzić do różnych powikłań i one też będą się różniły w zależności od wieku pacjenta. Najgroźniejsze dotyczą dzieci w pierwszym roku życia, zwłaszcza tych w pierwszych 3-4 miesiącach życia. Kaszel może u nich prowadzić do bezdechu, czyli do zatrzymania oddychania, oraz do drgawek, niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet zgonu. U osób dorosłych z kolei mogą wystąpić mniej groźne powikłania, takie jak: zapalenie płuc, omdlenia, złamania żeber czy nietrzymanie moczu.

Dlaczego szczepienia przeciwko krztuścowi są tak ważne u dzieci? Dlaczego warto, by wykonywały je również osoby z ich otoczenia?

Po pierwsze dlatego, że skutecznie chronią przed rozwojem tej groźnej choroby. I tutaj warto podkreślić, że czasami opiekunowie dzieci przytaczają argument, że zakażenie wywołuje bakteria, dlatego też lepiej zastosować antybiotykoterapię niż szczepienie. Jest to błędne myślenie, bo chociaż antybiotyk jest skuteczny w pozbyciu się patogenu z górnych dróg oddechowych, to nie jest skuteczną metodą leczenia i łagodzenia ciężkich objawów krztuśca. Tym samym tylko szczepionka chroni przed nierzadko groźnym przebiegiem klinicznym krztuśca. Ponadto zaleca się, by wszystkie osoby dorosłe, które albo z powodów rodzinnych, albo z powodów zawodowych mają kontakt z małymi dziećmi, w sposób regularny poddawały się temu szczepieniu: zarówno po to, by nie chorować samemu, jak i nie być źródłem zakażenia dla małych dzieci.

Czym charakteryzują się szczepionki acelularne?

Szczepionki te nie zawierają w sobie całej pałeczki krztuśca, tylko jej fragmenty, a także wchodzą w skład tzw. szczepionek skojarzonych, określanych często jako 5w1 lub 6w1. Odróżnia je od pełnokomórkowej szczepionki 3-walentnej przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi to, że w wariancie 5w1 chronią dodatkowo przeciw poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu B oraz w wariancie 6w1 przeciw wszystkim powyższym i dodatkowo przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Decydując się na szczepionki skojarzone przy pomocy jednego zastrzyku możemy zabezpieczyć dziecko przed kilkoma chorobami, tym samym oszczędzając mu stresu i ewentualnego bólu związanego z iniekcją.

Jak wygląda epidemiologia zakażeń w Polsce wśród dzieci?

Krztusiec charakteryzuje się tym, że co 2-3 lata obserwuje się cykliczne okresy wzrostu liczby zakażeń. Ostatnie dwa lata, czyli lata pandemii 2020-2021, charakteryzowały się ich mniejszą liczbą, co wynikało z zastosowania metod, które zapobiegały przenoszeniu infekcji drogą kropelkową. Noszenie maseczek, dezynfekcja, dystans społeczny – to wszystko sprawiło, że tych zakażeń było mniej. W związku ze zmniejszaniem obostrzeń, chociaż trudno przewidzieć, jak będzie wyglądało to w najbliższym czasie, można domyślać się, że powrót do kontaktów społecznych spowoduje wzrost liczby zakażeń w ciągu najbliższych lat.

Next article