Skip to main content
Home » Zdrowie dziecka » NNW szkolne – naprawdę się przydaje
Zdrowie dziecka

NNW szkolne – naprawdę się przydaje

NNW-szkolne
NNW-szkolne
Dorota M. Fal

Dorota M. Fal

Doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń

Ubiegły i tegoroczny rok szkolny stoją pod znakiem pandemii. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała nauka w kolejnym roku, czy będzie zdalna czy stacjonarna, jedno jest pewne – wypadki zdarzają się niezależnie od zagrożenia epidemicznego. Jak powinniśmy pomóc rodzicom w decyzji o ochronie dzieci?


COVID-19 a NNW szkolne

We wrześniu każdego roku rodzice szukają odpowiedniej dla dzieci oferty NNW szkolnego. To bardzo ważny produkt, który chroni przed finansowymi konsekwencjami wypadków. Najczęściej są to typowe urazy, zwichnięcia kończyn, złamania, wybite zęby. Praktyka pokazuje, że rodzice często wybierają ofertę rozszerzoną o tzw. ryzyka zdrowotne, czyli wypłatę świadczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu lub zdiagnozowanie poważnej choroby. W tym roku szkolnym w wielu polisach zakłady ubezpieczeń uwzględniły też nowe ryzyko związane z COVID-19, idąc za potrzebami rodziców.

Warto jednak pamiętać, że polisy, które obejmują ryzyka zdrowotne, najczęściej gwarantują świadczenie w przypadku zachorowania lub pobytu w szpitalu także z powodu COVID-19, nawet jeśli ta choroba nie jest wymieniona z nazwy. Jeżeli przyczyną nagłego zachorowania będzie COVID-19, to ubezpieczony otrzyma wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu tak samo jak w przypadku innego zachorowania. Są także oferty, które dają rodzicom jednorazowe dodatkowe świadczenia w razie np. odwołania wycieczki szkolnej w związku z Covid-19.

Ochrona nie tylko przed COVID-19

W pandemii nie warto rezygnować z ochrony. Wypadki zdarzają się niezależnie od tego, czy jest wirus, czy go nie ma. A każdy wypadek kosztuje. Wybity ząb, złamana ręka to nie tylko ból dla dziecka, ale też wydatek, często w prywatnej przychodni. To także rehabilitacja. W takiej sytuacji warto korzystać z pomocy ubezpieczyciela, by nie obciążać budżetu domowego dodatkowymi wydatkami. Zwłaszcza, że kryzys ekonomiczny wywołany pandemią jeszcze może nam dokuczyć. Pamiętajmy też, że w przypadku dzieci właśnie takie wypadki i urazy są najczęstsze. 

NNW chroni w domu i na podwórku

NNW szkolne to nie tylko ochrona dzieci w szkołach, ale również pomoc w wypadkach, które zdarzają się w domu lub jego okolicach. Ubezpieczenie obejmuje wypadki podczas zabawy na podwórku, ćwiczeń, jazdy na rowerze. Dobrze dobrana polisa chroni dzieci podczas uprawiania sportów w klubach sportowych, na zawodach czy w trakcie innych aktywności. Warto wszystkie te aktywności zgłosić agentowi przed zakupem polisy. W zeszłym roku szkolnym, na skutek pandemii i zdalnego nauczania, wypadków tzw. domowych było sporo – tych dziejących się w najbliższej okolicy. To 70 proc. wypadków zgłaszanych z NNW.

NNW to dobra polisa na wyjazd

Polisy NNW świetnie sprawdzają się podczas wszystkich wyjazdów. Ostatnie wakacje w związku z pandemią spędzaliśmy często w Polsce. NNW chroniło nas w razie wypadku. To kupione jako szkolne również. Wyjeżdżając za granicę zwykle kupujemy tzw. ubezpieczenie turystyczne, ale krajowe wyjazdy również wymagają odpowiedniej ochrony. NNW może być dodatkową pomocą, ochroną, gdy jesteśmy aktywni.

NNW – indywidualne czy szkolne?

Ubezpieczenie szkolne należy do najbardziej popularnych nieobowiązkowych polis w Polsce. To bez wątpienia wyjątek wśród nieobowiązkowych ubezpieczeń. Do niedawna aż 90 proc. dzieci posiadało taką polisę. Przy tak powszechnym ubezpieczeniu grupowym mogłoby się wydawać, iż to cena odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji zakupowej. Jednak z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że rodzice otwarci są na wyższe koszty, przy jednoczesnej wyższej ochronie. Coraz większą popularnością cieszą się polisy w formie pakietu zawierającego nie tylko NNW, ale też inne ryzyka.

Coraz częściej przez Internet

Rodzice przyzwyczajeni są do zakupów w szkole, 84 proc. z nich uważa, że ten rodzaj polisy można zakupić właśnie w placówce oświatowej w formie ubezpieczenia grupowego. Mniej niż połowa przebadanych osób wie o istnieniu możliwości zakupu takiej polisy indywidualnie u agenta ubezpieczeniowego. Coraz częściej rodzice kupują także taką polisę w internecie. Warto pamiętać, że rodzic ma wybór – może ubezpieczyć dziecko w szkole, ale może też zdecydować się na indywidualną polisę NNW dla dziecka. Może też kupić obie. Ciągle niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie, w którym odszkodowanie można dostać z kilku polis. Jeśli kupiliśmy dla dziecka NNW szkolne, ale oprócz tego mamy indywidualne dodatkowe ubezpieczenie wypadkowe, którym dziecko jest objęte, w razie wypadku możemy otrzymać dwa odszkodowania.

Next article