Home » Zdrowie dziecka » Pielęgnacja skóry brzucha ważna nie tylko w czasie ciąży
zdrowie dziecka

Pielęgnacja skóry brzucha ważna nie tylko w czasie ciąży

pielęgnacja
pielęgnacja

Milena Krawczyńska

Jedna z sióstr ADiHD

Ciąża to okres, w którym ciało kobiety przechodzi wiele zmian w obrębie całego organizmu. Niektóre z nich bezpośrednio wpływają na kondycję skóry. Jak zatem dbać o skórę na brzuchu, który jest najbardziej narażony na występowanie rozstępów?

Jakie zauważyła pani zmiany na skórze brzucha w poszczególnych trymestrach ciąży?

Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci: Ignacego (4 lata) i Tymoteusza (2 lata). Nie zauważyłam zmian w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. W obu ciążach jedyną zmianą, którą zauważyłam była swędząca skóra w trzecim trymestrze ciąży. Skóra była napięta, sucha, wymagająca nawilżenia i pielęgnacji. W związku z tym moje ciało wymagało specjalnego traktowania.

Jak dbała pani o skórę brzucha w tym okresie?

Od samego początku stosowałam głównie olejki i olej ze słodkich migdałów. Podczas pierwszej ciąży sama radziłam się przyjaciółek, które miały już za sobą ten etap, konsultowałam to również z lekarzem prowadzącym ciążę. Przy drugiej ciąży miałam już pewien bagaż doświadczeń. Pielęgnację tę zaczęłam już tak naprawdę w pierwszym trymestrze ciąży.

A co ze skórą brzucha po ciąży? O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że każda z nas jest inna i najgorsze, co możemy sobie zrobić w tym ważnym, bardzo wrażliwym dla nas czasie to porównywać się do innych kobiet. Jak najbardziej należy pielęgnować skórę brzucha po porodzie, u mnie zostały te same produkty, których używałam podczas ciąży. Jeżeli kobieta miała cesarskie cięcie, warto również zadbać o pielęgnację blizny, oczywiście w oparciu o konsultację z lekarzem. Jeżeli po połogu chcemy przystąpić do aktywności fizycznej, należy wcześniej skonsultować swój stan z ginekologiem oraz fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Czym kierowała się pani przy wyborze odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry brzucha?

Podczas pierwszej ciąży przetestowałam kilka produktów do pielęgnacji brzucha ciążowego. Zdecydowanie bardziej wolałam olejki od balsamów. Oprócz składu, ważna była dla mnie konsystencja produktu – nie podobało mi się, kiedy produkt nie wchłaniał się w skórę, był lepki, pozostawiał tłusty film (było to istotne szczególnie latem, przy wysokich temperatur).

Next article