Home » Zdrowie dziecka » Pieluszka idealna – czy taka istnieje?
Zdrowie dziecka

Pieluszka idealna – czy taka istnieje?

Ewa Łukasik

Ewa Łukasik

Główny specjalista do spraw produktów użytkowych, ekspert w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy Instytutu Matki i Dziecka oraz na portalu epozytywnaopinia.pl

W dobie wielu informacji na temat prawidłowego pielęgnowania niemowlęcia rodzice mogą się pogubić. Szczególnie jeśli chodzi o dobór odpowiednich pieluszek. O nich właśnie, a także o pieluszkowym zapaleniu skóry porozmawiamy z ekspertką, panią Ewą Łukasik – głównym specjalistą do spraw produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka.

Jak uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?

Z punktu widzenia specjalisty, który zajmuje się opiniowaniem pieluszek w Instytucie Matki i Dziecka od 15 lat, mogę powiedzieć, że pieluszkowe zapalenie skóry to zespół chorobowy, który nie do końca wiąże się z samymi pieluszkami. Jest on tak nazywany, ponieważ zmiany chorobowe występują bezpośrednio pod pieluszką, ale nie zawsze wywołane są przez nie same, a częściej przez niewłaściwą higienę, zbyt długie przetrzymywanie pieluszki na pupie, oddziaływania moczu i kału na skórę, pocieranie. Może być to wynik także niewłaściwej diety, a także braku odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Można powiedzieć, że pieluszki, które opiniujemy, w większości same w sobie są bezpieczne.

Jakie czynniki podczas opiniowania bierzecie pod uwagę?

Podczas testowania mamy do dyspozycji 1000 sztuk pieluszek z każdego, dostępnego rozmiaru, by móc przeprowadzić specjalistyczną analizę. Dokładnie oglądamy daną sztukę, dotykamy każdej falbanki, sprawdzamy materiały itd. Następnie wykonujemy tzw. testy chłonności pieluszki, a także analizujemy jej skład chemiczny, który podany jest przez producenta w dokumentacji z laboratoriów. Kolejny krok to przekazanie pieluszek do testowania rodzicom dzieci, na okres około 2 tygodni. Jest to grupa około 30-40 dzieci na dany produkt. Obecnie w bazie posiadamy ich aż 600. Ostatni etap to wypełnienie ankiety z pytaniami, np. czy pieluszka przemaka, czy wystąpiło podrażnienie, a jeśli tak, to gdzie, ile razy. Na tej podstawie sporządzamy bardzo szczegółowy raport i przyznajemy ocenę, która do tej pory nie wyniosła 5, czyli najwięcej w naszej skali.  

Czy istnieje idealna pieluszka?

Idealna pieluszka to taka, która nie podrażnia i nie powoduje wcześniej wspomnianego zapalenia skóry. Jednak taka pieluszka nie istnieje, ponieważ skóra każdego dziecka jest inna i inaczej reaguje na pewną, choćby bezpieczną dawkę substancji chemicznych zawartą w pieluszce. Nie powinna ona uciskać dziecka, a substancja zatrzymująca wilgoć w niej musi być skuteczna i nie może się formować w niekomfortową dla dziecka bryłę. Najlepsza pieluszka to taka, która jest jak najkrócej na pupie dziecka, ponieważ im dłużej skóra jest narażona na dłuższą aplikację, tym pod produktem może powstawać więcej podrażnień. 

Zatem, jak często je zmieniać?

Pediatrzy i neonatolodzy sugerują, by u niemowlęcia, czyli dziecka do 28. dnia życia zmieniać pieluszkę co godzinę. Dzieje się tak z prostej przyczyny – dziecko w tym wieku karmione jest nawet co 1,5 godziny, zatem bardzo często również się wypróżnia. Skóra noworodka nie jest jeszcze tak odporna – specjaliści twierdzą, że jest ona nawet dwanaście razy cieńsza, niż u dorosłej osoby. W wieku poniemowlęcym dzieciom powinno się zmieniać pieluchę maksymalnie co 3 godziny.

Czy istnieją specjalistyczne pieluszki dla dzieci, które są podatne na zapalanie skóry?

Uważa się, że pieluchy z ekologicznych, organicznych materiałów są najdelikatniejsze. Takim materiałem jest np. bambus. Instytut jednak rzadko przeprowadza testy na tego typu pieluszkach, ponieważ bardzo często, na wstępnym etapie opiniowania okazuje się, że nie są to ekologiczne produkty, a producenci nie posiadają wszystkich niezbędnych certyfikatów.

Next article