Skip to main content
Home » Zdrowie dziecka » Pomoc dla niejadka
Zdrowie dziecka

Pomoc dla niejadka

mgr inż. Aleksandra Cichocka

Mgr Aleksandra Cichocka

Dietetyk, autorka wielu książek o tematyce dietetyki, w tym bestselleru „Dieta DASH w teorii i zastosowaniu” Wyd. II, Medyk, 2021

Przede wszystkim nie zmuszaj dziecka do jedzenia, nie wmuszaj jedzenia, nie krzycz jeśli nie chce w danym momencie jeść, nie strasz i nie wyznaczaj kar. Jeśli masz obawy, że dziecko nieprawidłowo przybiera na wadze lub może mieć alergię albo nietolerancję pokarmową lub niepokoją Cię inne sprawy związane z odżywianiem dziecka, poproś lekarza o radę.

Jeśli lekarz rozwiał wszystkie Twoje wątpliwości, a dziecko dalej jest niejadkiem, spróbuj wykorzystać następujące rady:

Staraj się, aby dziecko nie jadło między posiłkami, zwłaszcza słodyczy i fast foodów a także, aby nie piło słodzonych napojów.

Zapewnij dziecku aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu (np. spacer, marsz, biegi, jazda na rowerze, zabawa na placu zabaw, piłka), ale także w mieszkaniu np. wspólny fitness (włącz dziecko do prowadzenia gimnastyki, wymyślania ćwiczeń) czy wspólny taniec przy ulubionej muzyce dziecka. Kiedy dziecko będzie zmęczone, chętniej zasiądzie do posiłku.

Jak najczęściej jedzcie posiłki wspólnie z rodziną. Patrząc, jak jedzą rodzice, rodzeństwo, dziadkowie dziecko prędzej nabierze apetytu.

W czasie wspólnych posiłków postaw na różnorodność, żeby dziecko mogło wybrać, to co lubi a jednocześnie sprzyja to próbowaniu przez dziecko nowych produktów czy potraw, kiedy widzi, że wy jecie to z apetytem. Dziecko ma prawo wyboru w ramach zdrowych produktów z danej grupy z Piramidy Zdrowego Żywienia, np. może wybrać, czy woli mleko, czy jogurt, kefir czy maślankę.

Do jedzenia zachęci dziecko wspólne przygotowywanie posiłków, można je poprosić, jak skomponuje dziś surówkę, jak wybierze do niej warzywa, czy na zasadzie np. kolorów – takich samych, czy właśnie innych, niech zdecyduje, z ilu  warzyw ma składać się surówka, czy dodać do niej olej czy sok z cytryny czy gęsty jogurt? Niech pomoże nam skomponować owsiankę, co radzi dodać do niej, czy np. owoce świeże (jakie), czy suszone a może orzechy? Dajmy inicjatywę dziecku w robieniu kanapek i wspólnie udekorujmy je aby nabrały wyglądu np. jakiegoś zwierzątka lub ulubionej zabawki.

Next article