Home » Zdrowie dziecka » Szybkie i bezstresowe usuwanie migdałków dzięki nowoczesnej technologii
zdrowie dziecka

Szybkie i bezstresowe usuwanie migdałków dzięki nowoczesnej technologii

Zabieg usunięcia migdałków przez lata kojarzył się z bólem, stresem i dużym dyskomfortem chorego. Dzięki rozwojowi technologii i medycyny tonsillektomia może obecnie trwać zaledwie pięć minut, a pacjent – na ogół dziecko – błyskawicznie wrócić do pełnej sprawności i zdrowia.

Migdałki podniebne pełnią bardzo istotną funkcję szczególnie w pierwszych latach życia człowieka, gdyż chronią jego organizm przed infekcjami. Z wiekiem migdałki mogą samoistnie zanikać, natomiast w przypadku dzieci czasami pojawia się potrzeba ich usunięcia. Wskazaniem do takiego zabiegu dla laryngologa może być znaczny ich przerost, zwłaszcza o charakterze przewlekłym, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i stale utrzymujący się stan zapalny, a także bezdech czy problemy z oddychaniem przez nos. Również wśród dorosłych przypadłość bezdechu czy nadmiernego chrapania może być spowodowana wadliwą konstrukcją gardła czy ułożenia migdałków. W takich wypadkach laryngolog powinien skierować pacjenta na tonsillektomię, czyli zabieg usunięcia migdałków podniebnych.

Mimo że tonsillektomii poddawane są głównie dzieci, to perspektywa zbliżającego się zabiegu bywa stresującym przeżyciem także dla rodziców. Przez lata zabieg wiązał się bowiem z wydłużonym czasem przebywania dziecka pod narkozą, długotrwałym zabiegiem, a następnie ryzykiem wielodniowego krwawienia z jamy ustnej pacjenta. Na szczęście dzięki rozwojowi technologii i medycyny, tonsillektomia może być obecnie bezstresowa i szybka. Rozwiązanie firmy Medtronic umożliwia bowiem chirurgowi wykonanie zabiegu usunięcia migdałków w zaledwie pięć minut wobec około godziny, w przypadku tonsillektomii przeprowadzonej tradycyjną metodą. To zaś przekłada się na krótszy czas przebywania pacjenta na bloku operacyjnym i pod narkozą. Jest to więc znakomite rozwiązanie dla wszystkich chorych, których czeka usunięcie migdałków, a szczególnie dla dzieci.

Znaczące zmniejszenie uciążliwości zabiegu jest możliwe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firmy Medtronic. Zostało ono zaprojektowane tak, aby było dopasowane do kształtu torebki migdałka. Przyrząd jest zasilany przez platformy energetyczne, które w sposób ciągły mierzą oporność elektryczną zaciśniętej tkanki i dostosowują poziomy energii, aby utrzymać pożądany efekt tkankowy. Energia przestaje być dostarczana do narzędzia automatycznie po zakończeniu procesu uszczelniania.

Ponadto, rozwiązanie firmy Medtronic wykorzystuje zaawansowaną energię bipolarną do trwałego uszczelniania naczyń krwionośnych w trakcie usuwania migdałków. W efekcie nieprzyjemne konsekwencje zabiegu – w tym ryzyko obfitych krwawień z jamy ustnej – zredukowane są do minimum. Ta nowa technologia może pomóc w szybszym, w porównaniu z innymi technikami wykonania tonsillektomii, powrocie do zdrowia i ograniczeniu krwawienia pooperacyjnego.

Usunięcie migdałków to jeden z najpowszechniejszych zabiegów laryngologicznych w Polsce. Szacuje się, że rocznie poddaje się mu kilkadziesiąt tysięcy pacjentów, głównie dzieci. Jak jednak wskazują lekarze, tonsillektomia jest coraz bardziej popularna także wśród dorosłych, którym zależy na poprawie jakości snu – konstrukcja gardła i podniebienia, w tym właśnie migdałków, może być powodem występowania bezdechu czy chrapania. Dzięki zastosowaniu rozwiązań firmy Medtronic, zarówno sam przebieg zabiegu, jak i rekonwalescencja mogą być znacznie szybsze i mniej stresujące.

Next article