Home » Zwierzaki » Bezdomni przyjaciele
Zwierzaki

Bezdomni przyjaciele

Bezdomni-przyjaciele
Bezdomni-przyjaciele

Ponad połowa urodzonych każdego roku szczeniąt i kociąt umiera z powodu braku pożywienia i opieki. To okrutne, ale takie są fakty. Pamiętajmy jednak o tym, że zwierzęta nie muszą być skazane na cierpienia i bezdomność. Wystarczy tak niewiele i każdy z nas może to zmienić.

Zwierzęca antykoncepcja

Przede wszystkim nie dopuszczajmy do nadmiernego rozmnażania zwierząt. Sterylizacja i kastracja to najbardziej humanitarny i efektywny sposób ograniczenia liczby bezdomnych zwierząt. Dzięki tym zabiegom rodzić się będą tylko te zwierzęta, które na pewno znajdą dom i opiekę. Nie będą skazane na głód, chłód, choroby lub życie w schronisku.

Nasze podwórka i piwnice zamieszkują koty wolno żyjące. Są to zwierzęta, które urodziły się na ulicach lub w piwnicy i nie zostały oswojone. Odczuwają zatem naturalny lęk do człowieka. Koty wolno żyjące są stałym element ekosystemu miejskiego. Ich obecność w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni takich jak, myszy i szczury. Koty wolno żyjące są prawnie chronione przez zapis w Ustawie o Ochronie Zwierząt. Nie wolno tych zwierząt wyłapywać i wywozić, ani też utrudniać im bytowania w ich naturalnych schronieniach na terenie zabudowanym, jakim są dla nich na przykład nasze piwnice. Pozwólmy więc żyć im bezpiecznie obok nas, w miejscach, które traktują jako swoje domy. Czują się tu bezpiecznie. Zadbajmy o to, aby miały bezpieczne, ciepłe i suche schronienie, dostęp do wody oraz posiłek. Samodzielnie nie są w stanie znaleźć w mieście wystarczająco dużo pożywienia, dlatego musimy je dokarmiać. Koty są mało odporne na silne chłody, dlatego też pamiętajmy, aby otwierać piwniczne okienka, pozwalając schronić się im przed zimnem.

Radość, przyjaźń, obowiązek

Gdy myślimy o przyjęciu pod swój dach czworonożnego towarzysza, koniecznie adoptujmy go ze schroniska. Nie kupujmy zwierząt. W schroniskach przebywa wiele psów i kotów każdej rasy, wielkości i wieku. Ich opiekunowie pomogą dobrać odpowiedniego towarzysza, który pasuje do charakteru i życia jaki prowadzisz. Mogą też bardzo dużo powiedzieć na temat wybrańca, jego zachowań i przyzwyczajeń. Sprawdźmy jakie to wspaniałe uczucie podarować komuś piękne, bezpieczne i szczęśliwe życie. Przybycie zwierzęcia do domu nakłada na opiekuna wiele nowych obowiązków. Przede wszystkim bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie swojego podopiecznego. Pamiętajmy o tym, że człowiek staje się w pełni odpowiedzialny za zwierzę, którym się zaopiekował.

Radość,-przyjaźń,-obowiązek
Next article