Home » Zwierzaki » Czworonożny lokator
Zwierzaki

Czworonożny lokator

Sypialnia

Aby i właścicielowi, i pupilowi mieszkało się dobrze, warto wcześniej odpowiednio przygotować się na nowego lokatora. Wygoda i funkcjonalność – takie hasła zazwyczaj przyświecają nam w trakcie urządzania domu lub mieszkania. Powinniśmy o nich pamiętać również urządzając kąt do mieszkania dla naszego pupila.

dywan

Kotom i psom wystarczy skromne legowisko, np. w postaci przenośnego kocyka, które będzie idealnym miejscem na sen i chwilowy odpoczynek. W przypadku psów warto pamiętać, by nie polegiwały na zimnej podłodze (np. z terakoty), bo grozi to chorobami stawów i kręgosłupa oraz dolegliwościami reumatycznymi. Koty, no cóż, zwykle chadzają własnymi drogami i często same wybierają sobie miejsce na legowisko, trzeba jednak pamiętać, że są one zwierzętami terytorialnymi, więc śpią, jedzą i załatwiają się w osobnych, wyraźnie oddzielonych od siebie strefach. W przypadku gryzoni mamy wybór pomiędzy specjalną klatką i akwarium, jednak te pierwsze wydają się lepszym rozwiązaniem, są lżejsze, poręczniejsze i co ważne zapewniają ich mieszkańcom odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepiej postawić je w niezbyt nasłonecznionym miejscu, z dala od przeciągów i kaloryferów.

Higiena

Dbanie o czystość to kluczowa sprawa. To ważne nie tylko w kontekście komfortu i zdrowia naszych zwierząt, ale również naszego. Przestrzeganie zasad higieny uchroni mieszkanie przez specyficznym zwierzęcym zapachem. W przypadku zwierząt, które załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w domu (świnki, króliki, koty), bardzo ważne jest częste wymienianie podłoża, czyli żwirku w kuwecie lub trocin w klatce. Kuwety, klatki, kosze i zwierzęce zabawki powinny być regularnie myte ciepłą wodą z mydłem. Podobnie miski, z których nasi pupile jedzą i piją. Warto kupować naczynia emaliowane lub szklane, ponieważ nie pochłaniają one zapachów. Nasze zwierzątko zawsze powinno mieć dostęp do świeżej wody, wymieniajmy ją więc często, a niezjedzone resztki jedzenia powinniśmy wyrzucać. Gdy masz zwierzęta, które posiadają sierść często odkurzaj miejsca w których przebywają. Częściej pierz zarówno dywany jak i obicia tapicerskie. Możesz w tym celu używać odkurzaczy, które posiadają funkcje usuwania alergenów z czyszczonych powierzchni.

mydlo
Next article