Home » Zwierzaki » Gdy Twój kot cierpi – czyli choroba zwyrodnieniowa stawów pod lupą
Zwierzaki

Gdy Twój kot cierpi – czyli choroba zwyrodnieniowa stawów pod lupą

Jeżeli jesteś szczęśliwym opiekunem/szczęśliwą opiekunką kota, powinieneś/powinnaś szczególnie uważnie obserwować swojego pupila i odpowiednio szybko reagować, gdy zauważysz objawy mogące świadczyć o jego dyskomforcie i cierpieniu. Choroba zwyrodnieniowa stawów to przewlekłe schorzenie, z którego szczególnie uciążliwym objawem – czyli bólem – można walczyć.

Zwierzak to członek naszej rodziny, za którego bierzemy odpowiedzialność i musimy zdawać sobie sprawę, że jego problemy zdrowotne wpływają na pozostałych członków rodziny. Jesteśmy przyzwyczajeni do kontaktu z wesołym i zawsze skorym do zabawy pupilem, a zmiany w zachowaniu, które mogą być objawem choroby, przypisujemy mylnie zmianie charakteru czy wahaniom nastroju.

Do niedawna nie dostrzegano wagi problemów ortopedycznych u kotów. Utarło się bowiem przekonanie, że kot to stworzenie, które ma siedem żyć i z każdej opresji „spadnie na cztery łapy”. To oczywiście metafora, niemniej nic bardziej mylnego – obserwujemy bowiem postępujące choroby zwyrodnieniowe i problemy ortopedyczne u coraz młodszych zwierząt.

Czas pandemii pozwolił nam uważniej obserwować zachowanie zwierząt – spędzaliśmy w ich towarzystwie tak dużo czasu, jak zapewne nigdy wcześniej i często dostrzegaliśmy pewne odstępstwa od normy w ich zachowaniu. Aktualnie do lecznic weterynaryjnych trafiają pacjenci, których opiekunowie zauważyli, że ich koty przestały wskakiwać na parapet, są mniej aktywne, więcej śpią.

Zwykle, kiedy mamy do czynienia z psem, któremu coś dolega – „skarży się” on właścicielowi, popiskuje w momentach nasilonego bólu. W przypadku kotów jest zupełnie odwrotnie. Problemy manifestują się brakiem zainteresowania jedzeniem, unikaniem kontaktów, chowaniem się.

Statystycznie już u 60 proc. kotów od 6. roku życia można zdiagnozować problemy związane z zaburzeniami funkcji układu kostno-szkieletowego, zaś w przypadku zwierząt powyżej 12. roku życia obecność takich schorzeń kształtuje się na poziomie aż 90 proc. Jest to skala, której dotąd nie obserwowano.

Jakie badania diagnostyczne należy wykonać i jakie nowe możliwości terapeutyczne bólu mamy do dyspozycji?

Badania diagnostyczne są oczywiście uzależnione od tego, z czym musimy się zmierzyć, zważywszy na ewentualną przyczynę choroby. Pierwsze badanie odbywa się zwykle organoleptycznie i ma za zadanie określić ruchomość stawów. Oczywiście podstawą diagnostyki powinno być badanie radiologiczne, a za standard pakietu badań należy uznać tomografię komputerową i badanie krwi.

Choroba zwyrodnieniowa prowadzi do powstawania bólu i postępującego zwyrodnienia stawu. Tego rodzaju schorzenie wpływa wysoce niekorzystnie na jakość życia kota – zwierzę traci mobilność, mierzy się z dużym bólem oraz idącymi za tym: zaburzeniami snu, słabszą interakcją z otoczeniem, mniejszą aktywnością i chęcią do życia.

Mimo że choroba zwyrodnieniowa nie jest w pełni wyleczalna, warto wspólnie ze specjalistą pochylić się nad długofalowym planem postępowania dla naszego pupila. Nadrzędnym celem jest tu bowiem przyniesienie ulgi w bólu, co diametralnie poprawi jakość życia naszego kota. Rozpoznanie i leczenie bólu może pomóc przywrócić bliską więź między opiekunami i ich kotami. Aktualnie właściciele zwierzaków dotkniętych zarówno samą chorobą, jak i bólem z nią związanym mają do dyspozycji (po konsultacji ze specjalistą) innowacyjną terapię przeciwciałami monoklonalnymi, która w bezpieczny sposób łagodzi ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów u kotów przez cały miesiąc.

Next article