Home » Zwierzaki » Kleszcze – zagrożenie nie tylko dla naszych zwierząt
Zwierzaki

Kleszcze – zagrożenie nie tylko dla naszych zwierząt

Lek. wet. Monika Myziak

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

W Polsce występuje ok 20 gatunków kleszczy. Do najbardziej popularnych należą kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) oraz kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus).

Można je znaleźć na miejskim trawniku, w parku, na łące czy w lesie. Kiedy warunki pogodowe zaczynają sprzyjać, a temperatura wzrasta powyżej 4 st. C, kleszcze uaktywniają się i poszukują żywicieli. W Polsce kleszcze stanowią zagrożenie przez cały rok. Szczyt zachorowań u ludzi i zwierząt przypada na wiosnę i jesień. Pasożyty te są przenosicielami wielu niebezpiecznych chorób. Wszystkie formy rozwojowe kleszczy są podobne wyglądem do postaci dorosłej i stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Do najbardziej rozpowszechnionych w Polsce chorób przenoszonych przez kleszcze należą: babeszjoza, borelioza oraz coraz częściej anaplazmoza.

Pies – idealny środek transportu dla kleszczy

Najczęściej to właśnie pies przynosi kleszcze do domu, dlatego też profilaktyka stosowana u tych zwierząt powinna być systematyczna. Ochrona psów powinna opierać się stosowanie produktów bezpiecznych zarówno dla zdrowia zwierząt jak i ludzi. Na rynku obecnych jest wiele produktów, z których najczęściej stosowanymi są produkty typu spot-on, charakteryzujące się wysokim bezpieczeństwem stosowania oraz wygodą podawania. Produkty te najczęściej działają kontaktowo – pasożyt zostaje porażony już po kontakcie ze skórą pokrytą produktem. Należy pamiętać, że nie wszystkie substancje można stosować u każdego gatunku zwierząt. Niestety zdarza się, że o tym zapominamy i niesie to za sobą bardzo przykre konsekwencje szczególnie dla kotów, które wykazują wyjątkową wrażliwość na niektóre substancje przeciwpasożytnicze. Takim przykładem są bardzo skuteczne w walce z pasożytami u psów produkty zawierające permetrynę i imidaklopryd, których nie można stosować u kotów.

Permetryna wykazuje działanie bójcze w stosunku do kleszczy, ale także odpowiada za wystąpienie tzw. „efektu gorącej stopy”, związanego z jej właściwościami drażniącymi i powoduje, że po kontakcie z tą substancją kleszcz ucieka ze zwierzęcia. Imidakloprid zaś spełnia funkcje aktywatora zwojów nerwowych stawonogów, a tym samym zwiększa skuteczność permetryny oraz działa bójczo w stosunku do larw i osobników dorosłych pcheł. Dodatkowym plusem tego połączenia substancji czynnych jest fakt utrzymywania się ich skuteczności nawet po zmoczeniu psa. Być może to właśnie szereg zalet połączenia tych substancji sprawia, że zapominamy, iż są to produkty przeznaczone tylko dla psów.

Zatem pamiętajmy, aby prawidłowo i bezpiecznie chronić swoje zwierzęta i rodzinę przed kleszczami należy dobrać do profilaktyki zwierząt odpowiedni produkt leczniczy weterynaryjny i stosować go zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Jak pozbyć się intruza?

Pomimo stosowania nawet najlepszej ochrony może zdarzyć się, że znajdziemy kleszcza na naszym zwierzęciu. Należy go wtedy bezpiecznie usunąć przy użyciu pęsety lub specjalnych haczyków do tego przeznaczonych. Po usunięciu kleszcza wbitego w skórę psa należy obserwować zachowanie pupila w ciągu najbliższych kilku tygodni. Pierwsze objawy chorób przenoszonych przez kleszcze, występujące u psów to nagle pojawiająca się osowiałość oraz towarzysząca jej gorączka. Są to objawy wymagające niezwłocznej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Zagrożenie nie tylko dla psa

Pomimo, iż kleszcze najczęściej wybierają psy jako swoich żywicieli, nie możemy zapomnieć, iż pasożyty te atakują również człowieka i inne zwierzęta. Stosując odpowiednią i dedykowaną ochronę u wszystkich członków rodziny sprawimy, że nasze wspólnie spędzone na łonie natury chwile będą beztroskim czasem i miłym wspomnieniem.

Next article