Home » Zwierzaki » Nie rozmnażaj, nie mnóż nieszczęść
Zwierzaki

Nie rozmnażaj, nie mnóż nieszczęść

Katarzyna Jachlewska

Katarzyna Jachlewska

Inspektor ds. Ochrony Zwierząt OTOZ Animals

Nie rozmnażaj, nie mnóż nieszczęść! – pod takim hasłem OTOZ Animals prowadzi kampanię sterylizacji i kastracji zwierząt. Zmniejszenie ilości nikomu niepotrzebnych zwierząt można osiągnąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że będziemy powszechnie kastrować niehodowlane osobniki.

Zabieg kastracji potocznie nazywana sterylizacją u samicy, czy samca, to zabieg chirurgiczny, na skutek, którego zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samcom usuwa się jądra i nadjądrza, samicom jajniki, jajowody i macicę. Jedynym rozwiązaniem tego problemu, jedynym sposobem na zatamowanie tej fali nieszczęścia w schroniskach jest ograniczenie rozrodu.

Do każdego z kilkuset polskich schronisk i przytulisk codziennie trafiają kolejne bezdomne psy. Nie wszystkie znajdą domy. Wiele z nich już do końca życia pozostanie za kratami. Początkowo pełne nadziei, radośnie podbiegające do każdego człowieka zbliżającego się do boksu, już wkrótce staną się smutne i apatyczne. Przestaną czekać na cokolwiek. Niektóre zabiją choroby, inne umrą po prostu z tęsknoty – za własnym domem, którego chciałyby bronić, za człowiekiem, którego chciałyby kochać…

Dlatego każdemu, kto planuje rozmnażanie swoich psów proponujemy najpierw wizytę w schronisku. Nie ważne, czy wasza suczka ma rodowód i uprawnienia hodowlane, czy nie. Zanim zdecydujecie się powołać na świat kolejne psie istnienia, najpierw spójrzcie w oczy tym, które już tu są. I odpowiedzcie sobie na pytanie, „Co mogę zrobić, by dzieci mojej suczki, by jej wnuki i prawnuki uniknęły tego strasznego losu?”.

Pamiętaj rozmnażając nierasowe psy i koty powiększasz ilość bezdomnych zwierząt w Polsce!

OTOZ Animals prowadzi 9 schronisk dla bezdomnych zwierząt, w każdym z nich wprowadzony jest program zapobiegania bezdomności poprzez zabiegi sterylizacji i kastracji.
Next article