Home » Zwierzaki » Zdrowe menu dla czworonoga
Zwierzaki

Zdrowe menu dla czworonoga

Zdrowe menu dla czworonoga
Zdrowe menu dla czworonoga

W diecie psa, tak jak i człowieka nie może zabraknąć substancji odżywczych takich jak węglowodany czy białko, bo wbrew pozorom te zwierzęta nie są wyłącznie mięsożerne. Decyzja o tym, czym karmić psa to trudny wybór dla właściciela. Zawsze bowiem chce on dać swojemu pupilowi to co najlepsze, a jednocześnie dostępne w zależności od tego, ile czasu można poświęcić na przygotowanie posiłku dla swojego czworonoga.

Najwygodniejszym, a jednocześnie zdrowym rozwiązanie będzie wybór gotowej karmy, której smak z pewnością będzie odpowiadał pupilowi. Niemal w każdym większym sklepie spożywczym jest już dostępna półka z takim jedzeniem, ale uwaga, nie każda z karm sprawdzi się w przypadku naszego psa. Dlatego warto wybierać pełnowartościowe produkty dobrane do wieku czworonoga. Dobrym dodatkiem do takiego posiłku będzie też niewielka ilość oleju np. lnianego czy z pestek winogron, który sprawi, że pies nie tylko będzie chętniej zjadał suche grudki, ale również jego sierść będzie bardziej lśniąca.

Jeśli natomiast zależy nam na osiągnięciu konkretnego celu np. odchudzenia naszego czworonoga, zadbania o jego układ moczowy itd. pomocne w tym będą wszelkiej maści karmy. Zwykle można je kupić w gabinetach weterynaryjnych, a także zamówić w internetowych sklepach zoologicznych.

Kupując gotową karmę, warto decydować się tylko na produkty dobrej jakości. Warto sprawdzać ich skład, pochodzenie i jakość białka oraz konserwanty i środki chemiczne wykorzystywane przy produkcji. Istotna jest także data ważności. Wprowadzanie suchej karmy czy też jej zmiana za każdym razie powinna być stopniowa. Najlepiej na początek kupić niewielkie opakowanie i podawać niewielkie ilości, tak aby zwierzę mogło się przyzwyczaić, ale przede wszystkim, aby sprawdzić, czy pies nie ma uczelnia na któryś ze składników. Decydując się na podawanie gotowej karmy, warto dać psu szansę poznawania również innych smaków. Ale uwaga, nie wszystko co mamy w lodówce może być zjedzone przez czworonoga. Nie najlepszym rozwiązaniem będzie też dawanie mu resztek ze stołu. Na pewno w misce czworonoga nie powinny się znaleźć słodycze, ani inne wysoko przetworzone produkty zawierające dodatki chemiczne. Dobrym wyborem z kolei będą kawałeczki mięsa.

Karma nie jest jedynym sposobem na żywienie psa. Można mu również podawać mięso. Eksperci dzielą się w tym wypadku na dwie grupy. Pierwsza, zaleca aby w menu czworonoga był wyłącznie drób oraz wypełniacze takie jak kasza czy makaron. Druga z kolei zaleca, aby głównym pożywieniem były wyłącznie kości z niewielką ilością mięsa oraz zmiksowaną papką z owoców i warzyw, bo jest to zgodne z tym jak psy żywiły się pierwotnie. Wszyscy jednak zgadzają się, że w diecie musi pojawiać się błonnik i węglowodany, chociaż wielu może się wydawać, że to zwierzęta wyłącznie mięsożerne.

Istotne w diecie psa jest również wielkość porcji oraz pora karmienia. Ponieważ psy to łakomczuchy i mogą zjeść wszystko o każdej porze, najlepiej poradzić się weterynarza co do tego ile jedzenia powinny dostawać. Wiele zależy od wieku i rasy czworonoga. Jedzenie w jego misce z kolei na pewno nie może pojawiać się tuż przez dłuższym spacerem czy większym wysiłkiem. Najlepiej karmić go po porannym spacerze lub wieczorem, kiedy mamy pewność że ma przed sobą godziny błogiego snu.

Next article