Home » Zwierzaki » Zmiany klimatyczne wymuszają rewolucję w ochronie psów i kotów
baner-zwierzaki-msd
Zwierzaki

Zmiany klimatyczne wymuszają rewolucję w ochronie psów i kotów

Michał Ceregrzyn

Dr n. wet., lek. wet

Tegoroczna zima chyba już wszystkich przekonała, że klimat na świecie się zmienia. Ta zmiana niesie za sobą długotrwałe konsekwencje także dla naszych zwierząt. Choroby charakterystyczne dla ciepłego klimatu, szczególnie pasożytnicze, zaczynają występować coraz częściej. Należą do nich babeszjoza przenoszona przez kleszcze¹ oraz dirofilarioza² przenoszona przez komary. Liczba zachorowań na te choroby rośne z roku na rok. W kolejce czeka między innymi leiszmanioza³.

Choroby te już są spotykane w naszej strefie geograficznej, choć na szczęście (poza babeszjozą) jeszcze niezbyt często4,5. Wszystkie należą do tzw. chorób wektorowych, czyli do ich przeniesienia potrzebny jest nosiciel taki jak kleszcz, komar, pchła lub muchówka. Ochrona przed tymi pasożytami i przenoszonymi przez nie chorobami wymaga specjalistycznej wiedzy. Taką wiedzą dysponują właściwie tylko lekarze weterynarii. To oni powinni być pierwszym adresem, pod który powinniśmy się udać szukając skutecznej ochrony przed chorobami zagrażającymi naszym psom i kotom, w szczególności chorobom wektorowym.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej oraz profilu Facebook, gdzie m.in. poprzez czaty na żywo staramy się odpowiadać na pytania dręczące właścicieli zwierząt domowych.

Wspólnie będziemy mogli lepiej chronić nasze zwierzaki!


1. Bajer, A., et al., Vet Parasitol, 2014. 202(3-4): p. 234-40.
2. Demiaszkiewicz, A.W., et al., Ann Agric Environ Med, 2014. 21(4): p. 701-4.
3. Mihalca, A.D., et al., Res Vet Sci, 2019. 123: p. 185-191.
4. Kaszak, I., M. Planellas, and B. Dworecka-Kaszak, Ann Parasitol, 2015. 61(2): p. 69-76.
5. Kuna, A., et al., Postepy Dermatol Alergol, 2019. 36(1): p. 104-111.
Next article