Home » Rozwój dziecka » Aktywność fizyczna i podróże w ciąży – co warto wiedzieć?
Rozwój dziecka

Aktywność fizyczna i podróże w ciąży – co warto wiedzieć?

Lek. Maciej Chojnacki

Specjalista ginekolog-położnik

Ciąża to szczególny dla mamy i dziecka czas – wymaga rozwagi i ostrożności. Dlatego pod lupę wzięliśmy dwa najczęściej nurtujące kobiety w ciąży aspekty, czyli aktywność fizyczną i podróże. Czy można się nimi bezpiecznie cieszyć? Na co zwracać szczególną uwagę?

Panie doktorze, jakie są korzyści regularnej aktywności fizycznej w trakcie ciąży dla matki i dziecka?

Umiarkowana aktywności fizyczna w ciąży jest wskazana i każda z kobiet w ciąży powinna o tym pomyśleć. Rodzaje aktywności różnić się będą zależnie od trymestru ciąży. Korzyści płynących z uprawiania aktywności fizycznej w ciąży jest wiele, o ile jest ona dobrana do pacjentki indywidualnie. Ruch w ciąży odbije się pozytywnie nie tylko na mamie, ale wpłynie korzystnie na stan płodu. Pozytywnie oddziałuje na stawy, kości, mięśnie, układ sercowo-naczyniowy, ale też samopoczucie psychiczne. Dla płodu korzyścią będzie poprawa m.in przepływów naczyniowych w łożysku. Dzieci mam aktywnych są oceniane po porodzie jako silniejsze i zdrowsze.

Czy istnieją jakieś ograniczenia lub przeciwwskazania do wykonywania określonych rodzajów ćwiczeń w trakcie ciąży?

Przeciwwskazania istnieją, stąd tak ważna jest ocena lekarska. Są nimi te czynności, które mogą narazić na upadek czy urazy brzucha. Ostrożności wymagają również, zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, wszystkie te aktywności, które angażują tłocznie brzuszną – np. robienie brzuszków czy skłony. Niebezpieczne mogą być też zbyt intensywne sporty. Najkorzystniejsze są zawsze te określane są jako „dla ciężarnych” np. aerobik, jogę lub pilates, basen. Prowadzone przez doświadczonych profesjonalistów nie narażą na niebezpieczeństwo.

Kobieta mniej aktywna fizycznie przed ciążą, powinna nabierać tempa powoli, rozsądnie, według własnych sił i możliwości. Intensywność i rodzaj treningów koniecznie musi uzgodnić ze swoim lekarzem.

Mamy aktualnie sezon urlopowy. Jaki rodzaj aktywności kobieta może wykonywać na wakacjach, w podróży?

Zawsze warto zacząć od tego, co sprawia nam przyjemność. W prostocie siła. Jeśli lubimy spacery – trampki na nogi i w drogę! Pływanie w basenie? Znakomicie rozluźni i zrelaksuje. Gimnastyka? Wystarczy tylko chcieć!

Czy kobieta w ciąży może swobodnie podróżować samolotem, autem lub jeździć na rowerze? Czy powinna to z kimś konsultować?

Jazda na rowerze nie jest przeciwwskazana w ciąży. Oczywiście jest to zależne stanu ogólnego ciężarnej, przebiegu ciąży i jej samopoczucia. Jazda samochodem nie powinna być kłopotem. W razie konieczności warto pamiętać o częstszych postojach w trakcie jazdy. Oczywiście zapinanie pasów jest zawsze obowiązkowe. Ciężarne mogą śmiało podróżować samolotem – przyjęło się, że najbardziej dogodnym terminem jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym trymestrze, ze względu na jego specyfikę, z podróży tym środkiem transportu korzystać mogą kobiety w ciążach niepowikłanych. Z kolei w trzecim, niektóre linie lotnicze wymagają specjalnego zaświadczenia od lekarza o braku obciążeń. Podróże, szczególnie te długie, wiążą się ze zwiększeniem ryzyka zakrzepowo-zatorowego, dlatego zalecane jest przemieszczanie się w samolocie podczas rejsu, a czasem wskazana będzie profilaktyka przeciwzakrzepowa.

Jak kobieta w ciąży może przygotować się do podróży?

Należy zawsze mieć przy sobie wodę i prowiant – zwłaszcza w gorących okresach pozwolą zachować dobre samopoczucie i siły. Konieczny jest także krem z wysokim filtrem UV. Podręczną apteczkę warto wyposażyć w podstawowe środki np. leki rozkurczowe czy przeciwbólowe. Przewiewna odzież, nakrycie głowy to „must have” w słoneczne dni.

Next article